هدف بازاریابی

توزیع محتوا و رسیدن به اهداف بازاریابی

استراتژی محتوایی مناسب باید به ما مسیر توزیع محتوا را نشان دهد و عملاً بدون توزیع درست محتوا نمی‌توانیم نتیجه مناسبی بگیریم. در واقع توزیع درست محتوا به ما در رسیدن به اهداف بازاریابی محتوایی کمک می‌کند و جنبه عملیاتی دارد.

آیکون استراتژی محتوایی

محتوا بدون استراتژی

محتوا باید استراتژی داشته ‌باشد و بدون استراتژی محتوایی نمی‌توانیم در دیجیتال مارکتینگ نتیجه دلخواهی بگیریم و برای نتیجه گرفتن باید هزینه‌ای به مراتب بیشتر را انجام دهیم. در واقع استراتژی محتوایی باعث بهینه و هوشمندانه شدن محتوای شما می‌شود.

ابزار دیجیتال مارکتینگ

محتوا مهم‌ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ

با رشد ابزارهای دیجیتال و استفاده زیاد مخاطبان از این ابزارها، دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم‌ترین پارامترهای یک کسب و کار موفق در این دوران است. دیجیتال مارکتینگ بدون محتوا امکان‌پذیر نیست. در واقع محتوا مبنای اصلی در بازاریابی دیجیتال است. 

.

استراتژی محتوایی

محتوا مهم‌ترین ابزار در بازاریابی دیجیتال است. بدون محتوا عملاً دیجیتال مارکتینگ معنا فعلی را از دست می‌دهد؛ بازاریابی همیشه با خود محتوایی به همراه دارد. محتوا می‌تواند متن، تصویر، ویدیو و قالب‌های دیگری داشته باشد. استراتژی محتوایی به ما کمک می‌کند در راستای استراتژی اصلی شرکت و استراتژی بازاریابی، به صورت بهینه‌، محتوای درست را به مخاطب هدف شناسایی شده در زمان، قالب و کانال درست برسانیم و از آن، در جهت توسعه یا فروش محصولات و خدمات و همچنین برندینگ مجموعه خود استفاده کنیم. بدون استراتژی محتوایی، عملاً هزینه‌های این فرایند برای ما بسیار بیشتر می‌شود و ریسک شکست زیادی را متحمل خواهیم شد.

مسیر موفقیت شما

تحقیقات محتوایی بازار

برای تدوین استراتژی محتوایی مناسب قبل از هر چیز نیاز به تحقیقات محتوایی بازار است. تحقیقات محتوایی بازار به ما در شناخت دقیق نیازهای محتوایی بازار و اکوسیستم کمک می‌کند. همچنین مقدمات تصمیم‌گیری بهتر در استراتژی محتوایی را فراهم می‌کند.  

تحلیل مخاطب

محتوا برای مخاطبان تولید می‌شود؛ بنابراین شناخت دقیق و تحلیل مخاطب قبل از تولید محتوا اهمیت فراوان و بسزایی دارد. در واقع بدون شناخت مخاطبان و نیازهای آن‌ها، نمی‌توانیم محتوای جذابی برایشان تولید کنیم. در این گام علاوه بر شناخت دقیق مخاطبان، باید آن‌ها را دسته‌بندی کنیم و شناخت بیشتری از آن‌ها بدست بیاوریم. با این کار، علاوه بر شناخت نیاز محتوایی مخاطبان و دسته‌بندی پرسوناها، قالب مورد نظر، کانال‌هایی که مخاطبان حضور دارند و… را نیز شناسایی، تحلیل و برنامه‌ریزی می‌کنیم.

تحلیل رقبا

بررسی عملکرد رقبا به ما در بهینه مصرف کردن بودجه بازاریابی محتوایی کمک می‌کند. تحلیل رقبا در فضای دیجیتال و سنتی، در شناسایی نیازهای محتوایی مخاطبان، شناسایی محتواهای جذاب و غیر جذاب کمک می‌کند. با ترکیب این خروجی و بر اساس تحلیل مخاطبان صورت‌گرفته، می‌توانیم در جای درست‌تری در حوزه محتوایی وارد ‌شویم و بودجه کمتری را برای نتایج بزرگتری مصرف کنیم. در این گام، ورودی رقبا، محتوا، سایت و شبکه‌های اجتماعی، مدیریت محتوا، تجربه محتوا و… رقبا به صورت کامل بررسی خواهد شد. ضمناً نمونه‌های خارجی مشابه نیز از لحاظ محتوایی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

ترندیابی و تحقیق کلمه کلیدی

شناسایی ترندهای فعلی در حوزه و همچنین پژوهش در مورد آینده حوزه به خصوص عملکرد کشورهای پیشرفته، به ما در شناسایی موضوعات مورد نظر برای تولید محتوا کمک می‌کند. ترندیابی باید به صورت جامع در حوزه مورد نظر انجام شود و ترندهای علمی، ترندهای شبکه‌های اجتماعی، ترندهای موتورهای جستجو و… به صورت کامل شناسایی و تحلیل شوند.

در ادامه پس از شناسایی ترندها و با توجه به تعداد بالای آن‌ها از حیث جامعیت، باید بر اساس وزن و تکرار این ترندها و اهمیتشان در آینده حوزه مورد نظر، آن‌ها را اولویت‌بندی کنیم. البته باید توجه کنیم که موضوعات ترند به خودی خود باعث جذب مخاطبان نمی‌شوند و میبایست آن‌ها را متناسب با کلیدواژه‌هایی که مخاطبان سرچ می‌کنند، در مسیر جستجویشان قرار دهیم. تحقیق کلمه ‌کلیدی و استفاده درست از کلمات کلیدی مورد نظر مخاطبان، به ما در رساندن محتوا ترند به مخاطب هدف کمک می‌کند.

برند در محتوا

ادبیات ما در محتوا رسمی باشد یا غیر رسمی؟ با وجود بازدهی زیاد برخی از بسترهای تبلیغاتی، این سوال مهم را باید از خود بپرسید که آیا در شأن برندمان هست که در آن‌جا تبلیغات داشته‌باشیم؟ موضوعی که در بازاریابی محتوایی بدان توجه کمتری می‌شود، بحث تأثیر برند در محتوا است. شرکت و مجموعه‌ای که فعالیت جدی و مهمی در حوزه خود دارد، نباید از تأثیر برندینگ در محتوا و بازاریابی دیجیتال غافل شود. از پایه‌ای‌ترین اثراتی که استراتژی برندمان در محتوا باید داشته باشد، می‌توان به لحن محتوا، تایپوگرافی محتوا، کانال‌های توزیع و… اشاره کرد. بنابراین برند در محتوا، نقشی اساسی در تدوین استراتژی محتوایی دارد و چهارچوب آن بر اساس مستندات برند شما یا بر اساس تدوین استراتژی برندتان مشخص می‌شود.

تقویم محتوایی

پس از طراحی اولیه استراتژی محتوایی و کامل شدن تحقیقات و بررسی‌ها در زمینه بازار، رقبا، مخاطبان، برند و ترندها، دغدغه اجرا مطرح می‌شود. تقویم محتوایی، نظم و برنامه‌ اجرا را ایجاد می‌کند و خروجی عملیاتی استراتژی محتوایی در تقویم محتوایی قرار می‌گیرد. در تقویم محتوایی میبایست از ترندها و کیوردها عنوان‌سازی کنیم و برای هر عنوان متناسب با پرسونا تعریف شده به تعریف قالب، کانال انتشار، کلیدواژه‌های مناسب و… بپردازیم و فاز تولید و اجرا را کلید بزنیم.

سئو

یکی دیگر از عوامل مهم در موفقیت استراتژی محتوایی مبحث سئو و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است. روش پیشنهادی ما برای سئو، روش کلاه سفید است. سئو کلاه سفید روش مورد نظر گوگل برای ارزیابی سئو محتواها و سایت‌ها می‌باشد که مبنای اصلی آن محتوا و استراتژی محتوایی است. سئو کلاه سفید در مقابل روش‌های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری قرار می‌گیرد و با وجود بازدهی طولانی‌تر اما ماندگاری طولانی‌مدت را برای شما تضمین می‌کند.

سئو درون صفحه (لینک‌سازی‌های داخلی، محتوا سئو شده و…) سئو برون صفحه (لینک‌سازی خارجی، شبکه‌های اجتماعی و…) سئو تکنیکال (کیفیت لینک‌ها، سرعت سایت و…) از زیرمجموعه‌ها و رئوس مهم سئو کلاه سفید هستند که باید به صورت موازی رعایت شوند تا در صفحات اول نتایج جستجو قرار بگیریم.

کمپین‌های محتوایی

کمپین‌های محتوایی و تبلیغات، سرعت توزیع و اثربخشی استراتژی محتوایی را بالا می‌برند. با کمپین‌های محتوایی شما با سرعت بیشتر و زمان‌کمتری در صفحات اول جستجو و در معرض دید مخاطبان هدفتان قرار می‌گیرید. خوشبختانه ابزارها و بسترهای زیادی مثل تبلیغات کلیکی، گوگل ادورز، تبلیغات بنری، رپورتاژ، اینفلوئنسرمارکتینگ و… برای کمپین‌های محتوایی وجود دارند و باید بر اساس بودجه و اهداف استراتژی محتوایی، ترکیبی از این ابزارها و بسترها مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اهداف مجموعه، این کمپین‌ها طراحی و نتایج آن‌ها اندازه‌گیری و تحلیل می‌شوند.

تولید محتوا

تولید محتوا ریزه‌کاری‌ها و چهارچوب‌های مختص خود را دارد. محتوا باید غیرتکراری، سئو شده، قابل فهم و متناسب با برند شما و شخصیت مخاطبتان تولید شده باشد. قالب‌های محتوایی مرسوم مانند محتوا متنی، موشن گرافی، ویدیو، اینفوگرافیک، پادکست و … متناسب با استراتژی محتوایی و اهداف شما تقسیم‌بندی، تولید و در کانال‌های توزیع مناسب قرار می‌گیرند.

خدمات استراتژی محتوایی

تعرفه و هزینه استراتژی محتوایی

تعرفه تدوین استراتژی محتوایی به عوامل مختلفی مثل اندازه کسب و کار، حوزه بازار، میزان رقابت در آن حوزه، بودجه بازاریابی و اهداف شما بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان تعرفه یکسانی را برای تمام کسب و کارها تعیین کرد. فرایند کامل استراتژی محتوایی، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شما را به صورت کامل از تحقیقات تا اجرای کمپین‌ها شامل می‌شود و به نوعی دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را به صورت کامل برون‌سپاری می‌کنید. برای دریافت تعرفه و پروپوزال استراتژی محتوایی مختص کسب و کارتان، می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید و راه‌حل اختصاصی خودتان را دریافت کنید.

برخی از برندهایی که به ما اعتماد کرده‌اند:

سوالات متداول در حوزه استراتژی محتوایی

چرا بازاریابی محتوایی بدون داشتن استراتژی مناسب، هزینه‌های ما را هدر می‌دهد؟

پاسخ سوال

تولید محتوا و استفاده از روش بازاریابی محتوایی بدون داشتن یک برنامه و استراتژی حساب شده‌، بودجه زیادی را برای نتایج اندک و پراکنده مصرف می‌کند. در استراتژی محتوایی، با شناخت دقیق بازار، مخاطبان و رقبا، بودجه خود را در کانال‌ها و فضاهای درست‌تری مصرف می‌کنید و می‌توانید ارزیابی بهتری از عملکرد بازاریابی خودتان داشته باشید. به عنوان مثال اگر کسب و کاری در زمینه پوشاک دخترانه دارید و اغلب مخاطبان شما، میانگین سنی 18تا 25 سال هستند، باید محتوا متناسب با همین دسته تولید و در کانال‌ها و بسترهایی که دختران 18 تا 25 سال حضور دارند توزیع شود. در واقع داشتن استراتژی محتوایی به هدفمند شدن فرایندهای بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند.

برندینگ در کجای استراتژی محتوایی قرار می‌گیرد؟

پاسخ سوال

محتوا، ابزار ارتباطی بسیار قدرتمندی در نشان دادن برند شما به مخاطبانتان است. بنابراین اگر استراتژی برند نداشته‌ باشید و یا اینکه چهارچوب برند شما در محتوا تولید شده نمایان نباشد، نمی‌توانید تصویر درستی از برند خودتان را به بازار و مخاطبان نشان دهید. برند در محتوا در لحن، کانال‌های انتشار، قالب تولید و… اثر دارد و چهارچوب و خروجی استراتژی برند شما را در بازاریابی دیجیتال به نمایش می‌گذارد.

چطور وارد فاز اجرا شویم؟

پاسخ سوال

پس از پایان تدوین استراتژی محتوایی و ایجاد تقویم محتوایی، فاز اجرایی با تولید محتوا آغاز می‌شود و با کمپین‌های محتوایی توسعه پیدا می‌کند. سندلوس در تمام این مراحل کنار مجموعه شما می‌باشد و می‌تواند کل این فرایند را بنا به درخواست شما مدیریت کند تا نتایج مورد نظر حاصل شوند.

به‌روزرسانی استراتژی محتوایی چطور اتفاق می‌افتد؟

پاسخ سوال

پس از شروع فاز اجرا، در یک بازه زمانی پس از درونی سازی و آموزش یا استخدام تیم دیجیتال مارکتینگ در مجموعه شما، این فرایند متناسب با عملکرد رقبا، بازخورد مخاطبان و نتایج کمپین‌ها مورد بازیبنی و به روز رسانی قرار می‌گیرد.

آیا امکان پایبندی به استراتژی با توجه به تغییرات سریع در بازار و نوسانات موجود، وجود دارد؟

پاسخ سوال

چهارچوب و برنامه اصلی بازاریابی محتوایی در استراتژی محتوایی مشخص می‌شود و در ادامه در فاز اجرا با توجه به اتفاقات روز حوزه شما، بخش دیگری از محتواها و کمپین‌ها طراحی و اجرا می‌شوند که البته در راستای چهارچوب اصلی استراتژی محتوایی و برند شما قرار دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *