مدلها و تمپلیت‌ها

سرعت و امنیت سایت در سئو فنی +تمپلیت،چک لیست سئو فنی و ویدیو

چک لیست سرعت و امنیت سایت
زمان مطالعه: 10 دقیقه

سرعت و امنیت سایت

سئو فنی یا سئو تکنیکال به بهینه سازی عناصر فنی وب سایت مانند سرعت، امنیت، دسترسی، ساختار سایت و غیره کمک می‌کند. همانطور که در گام قبلی یعنی کلیات سئو فنی یا سئو تکنیکال به آن پرداختیم، سئو فنی آخرین زیرمجموعه از سئو کلاه سفید است که به بهبود رتبه‌بندی سایت شما در نتایج گوگل کمک می‌کند. سرعت و امنیت سایت از پارامترهای اساسی در سئو فنی هستند که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. همچنین در این مقاله می‌توانید به تمپلیت سئو فنی، چکلیست سئو فنی و تمپلیت سرعت سایت و امنیت سایت دسترسی پیدا کنید.

اهمیت سرعت سایت در سئو فنی

سرعت سایت

فرض کنید که تمام روش‌های سئو داخلی و سئو خارجی را به کار برده‌اید و توانسته‌اید در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید، کاربران پس از جستجو، لینک سایت شما را مشاهده و باز می‌کنند و در صورتی که سرعت باز شدن سایت شما کم باشد، لینک شما را بسته و لینک دیگر رقبایتان را در صفحه اول، باز می‌کنند. همین اتفاق به تنهایی کافیست تا ضمن از دست رفتن تلاش‌ها و هزینه‌های تولید محتوا و سئو سایتتان،، امتیاز منفی نیز دریافت و از دور رقابت با رقبایتان خارج شوید. بنابراین بهینه سازی وب سایت برای افزایش سرعت بسیار ضروری است.

بهینه سازی سرعت سایت بخش مهمی از موفقیت فنی سئو است و باید در هنگام توسعه یا به روزرسانی سایت در اولویت قرار گیرد. هرچه زمان بارگذاری صفحه سریعتر باشد، تجربه کاربری بهتر و در نتیجه رتبه بالاتری کسب می کند. ضمنا باید در نظر داشت که سایت‌هایی که سرعت بارگزاری کمتری دارند، بیشتر در معرض حملات مجرمان سایبری قرار می‌گیرند. به عبارتی، بهینه‌کردن سایت برای افزایش سرعت آن با افزایش امنیت سایت در ارتباط مستقیم هستند.

در ادامه می‌توانید بخشی رایگان از ویدیوی آموزشی در مورد سرعت و امنیت سایت و تاثیر آن بر سئو را مشاهده کنید. در این ویدیو می‌توانید تکنیک‌های مرتبط با سئوی فنی و بهبود امنیت و سرعت سایت را نیز یاد بگیرید.

ویدیوی آموزشی امنیت و سرعت سایت در سئو فنی

ویدیو آموزشی درس ابزارهای سئو فنی در حال ادیت نهایی و آماده‌سازی برای انتشار است. تا چند روز آینده در سایت منتشر خواهد شد.

ویدیو معرفی دوره آموزش سئو

دریافت مجموعه کامل آموزش سئو (SEO)

این مجموعه شامل 28 فایل از چکلیست‌ها، تمپلیت‌های سئو، فایل اکسل قابل ویرایش و همچنین 16 ساعت ویدیوی دوره جامع آموزش سئو (SEO) طبق موارد زیر است: (توضیحات بیشتر دوره)

1- کلیات و انواع سئو 2- سئو کلاه سفید 3- سئو درون صفحه (سئوی داخلی) 4- کلمات کلیدی در سئو 5- عنوان و تگ متا در سئو 6- سئو محتوای متنی 7- سئو ویدیو و تصاویر 8- ابزارهای سئو درون صفحه 9- سئو برون صفحه (سئوی خارجی) 10- لینک‌سازی خارجی 11- کامنت‌ مارکتینگ، شبکه‌ اجتماعی و رپورتاژ 12- ابزارهای سئو برون صفحه 13- سئوی فنی (سئوی تکنیکال) و دریافت گزارش 14- سرعت و امنیت سایت 15- ابزارهای سئوی فنی

می‌توانید این 15 گام را از دو روش زیر به‌طور کامل دریافت کنید:

اهمیت امنیت سایت در سئو فنی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، سرعت و امنیت سایت، دو مفهوم بسیار مهم در سئو فنی محسوب می‌شوند. درباره سرعت سایت صحبت کردیم و نوبت بررسی اهمیت امنیت سایت در سئو فنی رسیده است. امنیت وب سایت نقش مهمی در سئو فنی دارد، زیرا نه تنها از اطلاعات حساس و داده‌های شخصی کاربران محافظت می‌کند، بلکه به بهبود تجربه کلی کاربر و رتبه بندی موتورهای جستجو نیز کمک می‌کند. تفاوتی که سئو فنی برای امنیت سایت ایجاد می‌کند، یکی از زمینه‌هایی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. در واقع امنیت سایت و سئو فنی دست به دست هم می‌دهند تا رتبه بهتری را کسب کنید. یک وب سایت امن تجربه کاربری بهتری برای بازدیدکنندگان دارد. در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) رتبه بالاتری دارد و کمتر در برابر حملات سایبری آسیب پذیر است. درباره بحث امنیت نیز، نیاز به گفتن نیست که تا چه میزان می‌تواند در بحث‌های حملات سایبری، اهمیت داشته باشد.

تمپلیت و چک لیست سرعت و امنیت سایت در سئو فنی

در ادامه می‌توانید تصویر چک لیست سرعت و امنیت سایت در سئو فنی را مشاهده کنید و پس از آن هر کدام از این موارد موجود در چک لیست سئو فنی، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

چک لیست سرعت و امنیت سایت

1- استفاده از هاست و سرور مناسب

انتخاب هاست و سرور مناسب چه از نظر امنیت و چه از نگاه ظرفیت، در سئو اثر گذار است. هاست تاثیر بسیار زیادی در سرعت سایت و ایجاد یک تجربه و رابط کاربری مناسب برای مخاطبان دارد. در انتخاب هاست به امنیت، سرعت، ظرفیت و سازگاری بالای آن دقت کنید.

2- استفاده از قالب‌های ایمن

استفاده از قالب‌های مناسب به خصوص برای سایت‌های وردپرسی بسیار اهمیت دارد. کدگذاری‌های مرتبط، امنیت بالا، سرعت بالا، معماری مناسب، ریسپانسیو بودن و موارد دیگری در انتخاب قالب اهمیت دارند. این موارد می‌توانند به پیشبرد برنامه‌های سئو سایت شما در آینده کمک کنند. پس قبل از انتخاب قالب، علاوه بر امکانات ظاهری به مباحث فنی آن نیز توجه داشته باشید.

3- استفاده از افزونه‌های ایمن

با توجه به اینکه اغلب سایت‌ها با قالب‌های تقریبا آماده نوشته می‌شوند و الگوهای مختلف در حال تکرار هستند، استفاده از افرونه‌ها نیز رشد قابل توجهی داشته است. در نصب افزونه‌ها به امنیت و اصل بودن آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید و قبل از هر چیز نظرات مخاطبان و کارشناسان درباره آن‌ها را بخوانید.

4- استفاده از رابط کاربری و تجربه کاربری مناسب

رابط و تجربه کاربری مناسب باید بر مبنای شناخت مخاطبان و تحلیل آن‌ها صورت بگیرد. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از نحوه شناسایی و تحلیل مخاطبان، گام‌ها و دروس این فصل را از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

مدل‌ها و تمپلیت‌های تحلیل مخاطب

علاوه بر این باید این امکانات متناسب با نیاز کاربران از طراحی ظاهری و فنی مناسبی برخوردار باشند تا مخاطبان به راحتی موارد مورد نیاز خود را پیدا کنند.

5- بهینه‌سازی سرعت سایت

سرعت سایت از موارد بسیار مهم در سئو فنی است. سرعت سایت شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما پارامترها و موارد بسیار زیادی در سرعت سایت نقش دارند و به صورت دائم باید این مقوله را چک کنید. سرعت بهینه برای باز شدن سایت حداکثر 3 ثانیه می‌باشد و کاربران معمولا بیشتر از این زمان برای باز شدن یک سایت، صبر نمی‌کنند.

6- بهینه‌سازی ویدیوها و تصاویر

بخشی از نتایج گوگل به شکل ویدیوها و تصاویر هستند و علاوه بر اینکه نباید جستجوهای ویدیویی و تصویری مخاطبان را از دست بدهیم، باید خود ویدیوها و تصاویر را نیز سئو کنیم. در درس مربوط به سئو ویدیوها و تصاویر در سئو داخلی به این مقوله مهم پرداختیم و می‌توانید به این درس مراجعه کنید. بهینه‌سازی ویدیوها و تصاویر نیز در سئو فنی از نظر تاثیرشان در سرعت و کیفیت جستجو اثرگذار هستند.

7- بهینه‌سازی فونت‌ها

کمترین تاثیری که بهینه‌سازی فونت‌ها در سئو تکنیکال دارند، عملکرد آن‌ها در بهبود بارگیری صفحات سایت می‌باشد. فونت‌ها را باید مطابق با الگوی پیشنهادی گوگل بهینه‌سازی کنید. معمولا فونت‌ها حجم زیادی از سایت را به خود اختصاص می‌دهند و دائم باید این مقوله را مورد بررسی قرار دهید.

8- بهینه‌سازی دیتابیس

در واقع دیتابیس مهم‌ترین بخش درونی سایت شما است. جایی که تمامی اطلاعات، محصولات، داده‌ها و هر چیزی که در سایت قرار دارد در این پایگاه داده ذخیره می‌شود. بهینه‌سازی دیتابیس تاثیر بسیار زیادی در افزایش امنیت سایت و همینطور سرعت بارگیری صفحات سایت دارد. به دلیل پر مطلب بودن این موضوع، در ویدیوی آموزشی بیشتر در این مورد صحبت شده است.

9- استفاده از amp

Amp  در واقع یک فریم‌ورک open source است که سرعت بارگیری صفحات یک سایت را در موبایل افزایش می‌دهد. با توجه به رشد روز افزون استفاده کاربران از موبایل برای جستجو در گوگل، این فریم ورک می‌تواند شانس شما را برای دیده شدن در موبایل کاربران افزایش دهد. ضمنا سایت‌هایی که ازamp  استفاده می‌کنند در نتایج گوگل در موبایل با یک علامت مشخص می‌شوند و شانس کلیک بر روی لینک شما افزایش پیدا می‌کند.

10- استفاده از cdn در توزیع محتوا

شبکه توزیع محتوا (Content Delivery Network) یا همان CDN شبکه‌ای از سرورهای متصل به هم در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف است. استفاده از این شبکه‌ها باعث افزایش بارگیری صفحات یک سایت در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی می‌شوند.

11- بهینه‌سازی کدهای برنامه نویسی

با بهینه‌سازی کدهای سایت، موتورهای جستجو راحت‌تر مطالب سایت شما را شناسایی می‌کنند و شانس شما برای قرار گرفتن در صدر نتایج جستجو بیشتر می‌شود. کدهای سایت در واقع مجموعه‌ای از کدهای مختلف هستند که به صورت مستمر نیاز به بهینه‌سازی دارند. یکی از راه‌ها برای بهینه‌سازی کدها، فشرده‌سازی این کدهاست که تاثیر بسیار مثبتی در سرعت لود صفحات سایت دارد.

12- حذف افزونه‌های غیر فعال

با توجه به تعدد کارها و نیازها در سایت، معمولا افزونه‌های زیادی در سایت نصب می‌شوند. اغلب این افزونه‌ها بعد از مدتی یا منقضی می‌شوند و یا اینکه نیاز سایت شما به آن‌ها از بین می‌رود. پیشنهاد ما این است که یک چک لیست سئو در کنارتان داشته باشید و به صورت مستمر افزونه‌های غیرضروری و غیر فعال را از پیشخوان سایت، حذف نمایید.

13- به روز رسانی مستمر افزونه‌ها و قالب‌ها

در این بررسی‌های دائمی و در چک لیست سئو، به روزرسانی افزونه‌ها و قالب‌ها را از قلم نیندازید. خیلی از افزونه‌ها در صورت عدم به روزرسانی قابلیت خود را از دست می‌دهند و بی‌جهت فضایی از سایت شما را اشغال می‌کنند.

14- بررسی امنیت سایت و راه‌اندازی SSL

سئو فنی در تضمین امنیت وب سایت از طریق استفاده از HTTPS و گواهی SSL عمل می‌کند. یک اتصال رمزگذاری شده بین یک سرور و یک کلاینت با استفاده از پروتکل امنیتی به طور گسترده که به عنوان لایه سوکت‌های امن (SSL) شناخته می شود، ایجاد می‌گردد. در واقع اتصال بین یک سرور وب سایت و یک مرورگر وب یا یک سرور ایمیل و یک سرویس گیرنده ایمیل. گوگل اهمیت امنیت وب سایت را با گنجاندن آن در الگوریتم جستجوی خود تایید کرده ‌است و اهمیت ویژه‌ای برای این موضوع قائل است.  

15- تغییر آدرس ورودی لاگین

در آدرس ورودی صفحه لاگین سعی کنید از آدرس‌‎های معمول استفاده نکنید. تا زمانی که کسی رمز عبور شما را نداشته باشد، نمی‌تواند وارد سایت شما شود. اما اگر از آدرس‌های معمول برای ورودی صفحات لاگین خود استفاده نمایید، ریسک بیشتری را متحمل خواهید شد. مخصوصا سایت‌هایی که با وردپرس نوشته ‌شده‌اند بهتر است از آدرس لاگین مرسوم وردپرس استفاده ننمایند.

16- استفاده از رمزهای عبور پیچیده

بعد از اینکه آدرس لاگین سایت را تغییر دادید و از آدرس‌های غیر معمول استفاده کردید، باید به سراغ انتخاب و یا تغییر رمز ورود بروید. سعی کنید از رمزی طولانی با استفاده از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علائم استفاده کنید. البته طوری نباشد که خودتان هم آن را به یاد نیاورید.

17- گزارش‌گیری مستمر سرعت و امنیت سایت

سرعت و امنیت سایت از جمله کارهایی هستند که نیاز به بازرسی و رصد همیشگی دارند. چک لیست سرعت و امنیت سایت را به صورت دائمی در کنار خودتان داشته باشید و با استفاده از ابزارهای سئو فنی، سرعت و امنیت سایتتان را به صورت دائم رصد کنید. در ویدیوی آموزشی در این مورد بیشتر توضیح داده‌ایم. در گام مروبط به ابزارهای سئو تکنیکال نیز ابزارهای این کار معرفی شده‌اند.

18- تغییر سطح دسترسی فایل HTACCESS

یکی از مشکلات مرسوم، مربوط به سطح دسترسی به فایل‌ها یا پوشه‌ها برای ایجاد تغییرات خاص در سایتتان می‌شود. تنظیمات دسترسی به فایل، شامل مجوزهایی برای مدیریت افرادی هستند که امکان ایجاد تغییر در فایل‌ها و پوشه‌های وبسایت شما دارند. فایل‌های htaccess (فایل‌های پیکربندی توزیع شده) راهی برای ایجاد تغییرات پیکربندی بر اساس هر دایرکتوری را فراهم می‌کند. یک فایل، حاوی یک یا چند دستورالعمل پیکربندی، در یک دایرکتوری سند خاص قرار می‌گیرد و دستورالعمل‌ها به آن دایرکتوری و همه زیر شاخه‌های آن اعمال خواهند شد.

19- بهینه‌سازی کدهای html

بهینه‌سازی و فشرده‌سازی کدهای html تاثیر بسیار مثبتی بر روی سرعت لود صفحات سایت دارند. کاهش تعداد درخواست‌های HTTP، بهینه سازی تصاویر، بهره‌گیری از فشرده‌سازی Gzip و کوچک کردن اندازه فایل‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت از جمله اقداماتی هستند که می‌توان در این راستا انجام داد.

20- اصلاح ساختار url ها

تا اینجا بیشتر تکنیک‌ها و مواردی که ذکر کردیم، در راستای بهبود سرعت سایت بودند. همانطور که گفتیم بیشتر سرعت سایت یک مفهوم کلی است که عوامل زیادی بر روی آن نقش دارند. اصلاح ساختار urlها نیز در همین راستا مهم هستند. اصلاح ساختار Urlها علاوه بر بهبود سرعت لود صفحات سایت، به شناخت بهتر موتورهای جستجو از محتواهای شما نیز کمک می‌کند. Urlها یکی از معیارهای مهم گوگل برای رتبه‌بندی و دسته‌بندی مطالب سایت شما هستند.

در انتها باید بگوییم که

سرعت و امنیت سایت از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در امتیاز سئو فنی هستند که خودشان متاثر از عوامل دیگری در سایت شما می‌باشند. در این مقاله درباره 20 مورد از این عوامل صحبت کردیم و در گام بعدی ابزارهای سئو فنی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با استفاده از ابزارهای سئو فنی به صورت دائم می‌توانید مشکلات و خطاهای رایج سرعت و امنیت سایتتان را مورد بررسی قرار دهید.

از طریق لینک زیر می‌توانید به گام پانزدهم (گام آخر) از دوره جامع آموزش سئو دسترسی داشته باشید.

ابزارهای سئو فنی (13 سایت مهم) + چک لیست، تمپلیت سئو و ویدیو

سایر گام‌ها و تمپلیت‌های سئو (SEO)

شما در این مطلب با گام چهاردهم “دوره جامع آموزش سئو (SEO)” یعنی امنیت و سرعت سایت در سئو آشنا شدید. همچنین می‌توانید سایر گام‌های دوره جامع آموزش سئو را از طریق لینک‌های زیر مطالعه و تمپلیت‌های مرتبط را دریافت کنید.

 • گام یک: کلیات و انواع سئو +تمپلیت‌
 • گام دو: سئو کلاه سفید+تمپلیت‌
 • گام سه: سئو درون صفحه (سئو داخلی)+تمپلیت‌
 • گام چهار: کلمات کلیدی در سئو+تمپلیت‌
 • گام پنج: عنوان و تگ متا در سئو+تمپلیت
 • گام شش: سئو محتوای متنی+تمپلیت
 • گام هفت: سئو ویدیو و تصاویر+تمپلیت
 • گام هشت: ابزارهای سئو درون صفحه+تمپلیت
 • گام نه: سئو برون صفحه (سئو خارجی)+تمپلیت
 • گام ده: لینک‌سازی خارجی و انواع لینک+تمپلیت
 • گام یازده: کامنت‌، سوشال و رپورتاژ+تمپلیت
 • گام دوازده: ابزارهای سئو برون صفحه+تمپلیت
 • گام سیزده: سئو فنی یا سئو تکنیکال +تمپلیت
 • عکس-تیک-سبز گام چهارده: سرعت و امنیت سایت+تمپلیت
 • گام پانزده: ابزارها و جمع‌بندی سئو فنی+تمپلیت

دریافت مجموعه کامل سئو

“””نکته مهم: از طریق لینک‌های بالا می‌توانید به سایر گام‌های دوره جامع آموزش سئو دسترسی داشته باشید. ضمنا برای دریافت تمام فایل‌ها، تمپلیت‌ها و ویدیوهای 15 گام بالا (دوره جامع آموزش سئو) از طریق دکمه زیر اقدام کنید.”””

دوره آموزشی سئو فنی

دوره جامع آموزش سئو شامل دروس سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی می‌باشد که می‌توانید برای تهیه فایل‌ها و ویدیوهای آموزشی آن به کادر آبی رنگ در اواسط صفحه مراجعه کنید. اما علاقه مندان به حوزه سئو فنی می‌توانند از طریق لینک زیر، فقط دروس سئو فنی را تهیه کنند. (توضیحات بیشتر دوره سئو فنی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *