مدلها و تمپلیت‌ها

ابزارهای سئو فنی (13 سایت مهم)+ چک لیست،تمپلیت سئو و ویدیو

ابزارهای سئو فنی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

ابزارهای سئو فنی

در گام آخر از دوره جامع آموزش سئو به سراغ ابزارهای سئو فنی رفته‌ایم. در گام چهاردهم در خصوص امنیت و سرعت سایت در سئو صحبت کردیم و امروز به معرفی و نحوه استفاده از ابزارهای سئو فنی می‌رویم.

ابزارها یکی از فرصت‌هایی هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها سرعت عمل بسیار بالاتری را در فرآیندها ایجاد کرد. همچون سئو داخلی و سئو خارجی در موضوع سئو فنی یا سئو تکنیکال نیز، ابزارها از جایگاه بالایی برخوردار هستند و عملا بدون ابزارها، کاری از پیش برده نمی‌شود. در این مطلب علاوه بر آشنایی با ابزارهای سئو فنی، می‌توانید چک لیست ابزارهای سئو فنی را نیز دریافت کنید.

ابزارهای سئو فنی

در ادامه می‌توانید ویدیوی مربوط به معرفی ابزارهای سئو فنی را مشاهده نمایید که بخشی از آن به صورت رایگان در سایت قرار داده شده ‌است.

ویدیو آموزشی ابزارهای سئو فنی یا سئو تکنیکال

ویدیو آموزشی درس ابزارهای سئو فنی در حال ادیت نهایی و آماده‌سازی برای انتشار است. تا چند روز آینده در سایت منتشر خواهد شد.

ویدیو معرفی دوره آموزش سئو

دریافت مجموعه کامل آموزش سئو (SEO)

این مجموعه شامل 28 فایل از چکلیست‌ها، تمپلیت‌های سئو، فایل اکسل قابل ویرایش و همچنین 16 ساعت ویدیوی دوره جامع آموزش سئو (SEO) طبق موارد زیر است: (توضیحات بیشتر دوره)

1- کلیات و انواع سئو 2- سئو کلاه سفید 3- سئو درون صفحه (سئوی داخلی) 4- کلمات کلیدی در سئو 5- عنوان و تگ متا در سئو 6- سئو محتوای متنی 7- سئو ویدیو و تصاویر 8- ابزارهای سئو درون صفحه 9- سئو برون صفحه (سئوی خارجی) 10- لینک‌سازی خارجی 11- کامنت‌ مارکتینگ، شبکه‌ اجتماعی و رپورتاژ 12- ابزارهای سئو برون صفحه 13- سئوی فنی (سئوی تکنیکال) و دریافت گزارش 14- سرعت و امنیت سایت 15- ابزارهای سئوی فنی

می‌توانید این 15 گام را از دو روش زیر به‌طور کامل دریافت کنید:

ابزارهای سئو فنی نیز با ابزارهای سئو داخلی و سئو خارجی به صورت مشترک قابل استفاده هستند. در این مقاله این ابزارها را از منظر کمکی که به سئو فنی می‌کنند، مورد بررسی قرار داده‌ایم. چیزی که در سئو فنی بیش از هر چیز اهمیت دارد، سرعت و امنیت سایت است که خود تابع عوامل مختلفی می‌باشد. با استفاده از این ابزارها می‌توان هم وضعیت فعلی سئو را بررسی کرد و هم خطاها و مشکلات را شناسایی و در ادامه آن‌ها را رفع نمود.

تمپلیت و چک لیست ابزارهای سئو فنی

در تصویر زیر می‌توانید ابزارهای مهم و پر کاربرد سئو فنی را مشاهده کنید که چند مورد از کاربردهای آن‌ها در پایین توضیح داده شده‌اند. پس از مشاهده تصویر چک لیست ابزارهای سئو فنی، توضیحات آن‌ها را نیز در ادامه می‌توانید مطالعه کنید.

چک لیست ابزارهای سئو فنی
  • گوگل سرچ کنسول (google search console)

گوگل سرچ کنسول که در گذشته با گوگل وبمسترتولز آن را می‌شناختیم، از ابزارهای خود گوگل می‌باشد. ابزارهای گوگل از نظر دقت و صحت اطلاعات، اهمیت زیادی دارند. گوگل سرچ کنسول اطلاعات زیادی همچون تعداد کلیک‌ها‌، میزان ترافیک، صفحات ایندکس شده، اشکالات سایت و… در اختیار شما قرار می‌دهد. در نظر داشته باشید که این ابزار روی سایت شما نصب می‌شود و اطلاعات سایت خودتان را می‌توانید مشاهده کنید. از منظر سئو تکنیکال نیز مواردی همچون نقشه سایت، اشکلات فنی، تنظیم نرخ پرش، صفحات لینک شده، robots.txt و خطاهایی مثل خطای 404 در این سایت قابل مشاهده و برنامه‌ریزی هستند.

  • اسکریمینگ فراگ (screaming frog)

اسکریمینگ فراگ یک برنامه بسیار خوب و جامع برای بررسی و مدیریت سئو می‌‎باشد. این برنامه برای شناسایی محتواهای تکراری، لینک‌های خراب، پیدا کردن ساختار سایت، شناسایی تگ‌های موضوعی، بررسی کدهای سایت، خطاهای url، پیوندهای شکسته، نقشه xml و موارد بسیار دیگری به شما کمک می‌کند.

  • پیج اسپید اینسایت (page speed insights)

پیج اسپید یک ابزار بسیار کاربردی و راحت برای بررسی سئو فنی سایت شما است. در این سایت به صورت خیلی سریع می‌توانید سرعت سایتتان را در بسترهای مختلف مشاهده و خطاهای احتمالی را به صورت لیست و آدرس دریافت کنید. مورد خوبی که در پیج اسپید وجود دارد، امکان بررسی سئو سایت رقبایتان است که می‌توانید آن‌ها را نیز مشاهده نمایید. بررسی سرعت سایت در کامپیوتر و موبایل، بررسی خطاهای فنی از مهم‌ترین گزارش‌هایی است که از پیج اسپید می‌توانید دریافت کنید.

  • وب دولوپر (web developer)

یکی از مهم‌ترین مواردی که در سئو تکنیکال باید بررسی و مدیریت شود، خطاهای مربوط به کدنویسی می‌باشد. ابزار وب دولوپر به شما در راستای شناسایی لینک‌ها و کدهای خراب کمک می‌کند.

  • جی تی متریکس (GTmetrix)

ابزار معروف جی تی متریکس از ابزارهای پر کاربرد در سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی می‌باشد. اما کاربرد اصلی آن در سئو تکنیکال و در بررسی و ارائه گزارش در مورد سرعت سایت، مقایسه سرعت صفحات مختلف سایت و بررسی عملکرد سرور می‌باشد.

  • سایت لاینر (site liner)

محتواهای تکراری و لینک‌های شکسته، امتیاز منفی زیادی را به همراه دارند. به خصوص برای مدیران محتوا، چک کردن محتواهایی که تیم محتوایی تولید می‌کنند اهمیت زیادی دارد. همه محتواها باید چک شوند تا محتوای تکراری در سایت شما بارگزاری نشود. ابزار سایت لاینر به شما در بررسی محتواهای تکراری و همینطور لینک‌های شکسته کمک می‌کند.

  • موبایل فرندلی تستینگ تول (mobile friendly testing tool)

موبایل‌ها و تلفن‌های همراه در حال اشغال کردن جای کامپیوترها در جستجوی اینترنتی هستند. بررسی موبایل فرندلی بودن سایت اهمیت بسیاری دارد و متاسفانه اغلب افراد تمرکز کمتری را روی طراحی موبایل فرندلی بودن سایت می‌گذارند. موبایل فرندلی تستینگ تول به شما در تست کردن سایتتان در موبایل کمک می‌کند و پیشنهادهای خوبی را نیز برای شما به همراه دارد.

  • یواست سئو (yoast seo)

یواست سئو از ابزارها و افزونه‌های بسیار معروف در سایت است. این ابزار در سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی کاربرد دارد و به روزرسانی‌های مختلفی در زمینه محتوای متنی، ویدیوهای سایت و کلمات کلیدی ایجاد می‌کند. به وسیله این ابزار می‌توانید بررسی کلمات کلیدی در تگ‌ها و در url ها را از نظر فنی نیز مدیریت کنید. کار با این ابزار بسیار راحت است و با نصب افزونه آن در سایت به راحتی می‌توانید به امکانات آن دسترسی داشته باشید.

  • بوتیفای (botify)

گزارش‌های دقیق در تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی‌های سئو بسیار اهمیت دارد. بوتیفای به شما در تهیه گزارش‌ها و تصمیم‌گیری‌های بهتر سئو کمک می‌کند. این ابزار از تکنولوژی هوش مصنوعی بهره می‌برد و به سرعت می‌توانید به دیتای زیادی دست پیدا کنید.

  • ماز (moz)

ماز از ابزارهای بسیار پر کاربرد سئو است. کمتر کارشناس و متخصص دیجیتال مارکتینگ است که با این ابزار آشنایی نداشته باشد. در این ابزار علاوه بر سئو داخلی و سئو خارجی، سئو تکنیکال را نیز می‌توانید مدیریت و بررسی کنید. عواملی مثل لینک‌های خراب، بررسی صفحات، http صفحات، تگ canonical و… که هم برای سایت خودتان و هم سایت رقبا قابل استفاده است.

  • واکاو

این سایت از ابزارهای ایرانی است که برای بررسی و تست سرعت سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. تست سرعت، تست راندمان و تست عملکرد از ویژگی‌هایی است که سایت واکاو دارد.

  • جت سئو

این سایت هم از سایت‌های ایرانی در زمینه سئو است. بررسی صفحات، رتبه سایت، رصد کلمات کلیدی، رصد لینک‌ها، نمایش و تحلیل خطاهای فنی از جمله مهم‌ترین گزارش‌هایی است که از جت سئو می‌توانید دریافت کنید.

 

در انتها باید بگوییم که

این مقاله گام آخر دوره جامع آموزش سئو است. در این دوره با انواع روش‌های کلان سئو و سئو‌ کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری شروع کردیم و در ادامه گفتیم که سئو کلاه سفید روش مورد تایید گوگل و سایر موتورهای جستجو برای سئو می‌باشد. در ادامه سه روش سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی که سه زیرمجموعه اصلی و کلان سئو هستند را در 15 گام به طور کامل به همراه تمپلیت‌های سئو، چک لیست‌های سئو و ویدیوهای آموزشی سئو مورد بررسی قرار دادیم. تمامی نکات سئو در این گام‌ها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و پیشنهاد می‌کنیم که اگر از این صفحه وارد سایت شده‌اید، از طریق گام‌های زیر، درس‌های سئو را دنبال کنید.

سایر گام‌ها و تمپلیت‌های سئو (SEO)

شما در این مطلب با گام پانزدهم “دوره جامع آموزش سئو (SEO)” یعنی ابزارهای سئو فنی آشنا شدید. همچنین می‌توانید سایر گام‌های دوره جامع آموزش سئو را از طریق لینک‌های زیر مطالعه و تمپلیت‌های مرتبط را دریافت کنید.

  • گام یک: کلیات و انواع سئو +تمپلیت‌
  • گام دو: سئو کلاه سفید+تمپلیت‌
  • گام سه: سئو درون صفحه (سئو داخلی)+تمپلیت‌
  • گام چهار: کلمات کلیدی در سئو+تمپلیت‌
  • گام پنج: عنوان و تگ متا در سئو+تمپلیت
  • گام شش: سئو محتوای متنی+تمپلیت
  • گام هفت: سئو ویدیو و تصاویر+تمپلیت
  • گام هشت: ابزارهای سئو درون صفحه+تمپلیت
  • گام نه: سئو برون صفحه (سئو خارجی)+تمپلیت
  • گام ده: لینک‌سازی خارجی و انواع لینک+تمپلیت
  • گام یازده: کامنت‌، سوشال و رپورتاژ+تمپلیت
  • گام دوازده: ابزارهای سئو برون صفحه+تمپلیت
  • گام سیزده: سئو فنی یا سئو تکنیکال +تمپلیت
  • گام چهارده: سرعت و امنیت سایت+تمپلیت
  • عکس-تیک-سبز گام پانزده: ابزارها و جمع‌بندی سئو فنی+تمپلیت

دریافت مجموعه کامل سئو

“””نکته مهم: از طریق لینک‌های بالا می‌توانید به سایر گام‌های دوره جامع آموزش سئو دسترسی داشته باشید. ضمنا برای دریافت تمام فایل‌ها، تمپلیت‌ها و ویدیوهای 15 گام بالا (دوره جامع آموزش سئو) از طریق دکمه زیر اقدام کنید.”””

دوره آموزشی سئو فنی

دوره جامع آموزش سئو شامل دروس سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی می‌باشد که می‌توانید برای تهیه فایل‌ها و ویدیوهای آموزشی آن به کادر آبی رنگ در اواسط صفحه مراجعه کنید. اما علاقه مندان به حوزه سئو فنی می‌توانند از طریق لینک زیر، فقط دروس سئو فنی را تهیه کنند. (توضیحات بیشتر دوره سئو فنی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *