استراتژی محتوایی, مقالات

تایپوگرافی محتوا چیست و چه تاثیری بر برندینگ دارد؟

نویسه نگاری یا تایپوگرافی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تایپوگرافی محتوا چیست؟

قدمت واقعی تایپوگرافی را می‌توان به قبل از میلاد و حتی از زمان انسان‌های نخستین دانست. زمانی که اشکال فراوانی را بر روی دیوار غارها نقش می‌زدند. اما از زمانی که روزنامه بین مردم دنیا توزیع شد، واژه تایپوگرافی نمود تازه‌ای پیدا کرد. روزنامه‌نگاران برای جلب توجه خوانندگان و متفاوت شدن تیترها از تکنیک تایپوگرافی محتوا استفاده می‌کردند.

تایپوگرافی چیست

همچنین تایپوگرافی یا نویسه نگاری در ایران نیز قدمت طولانی دارد. نمونه‌ای از این تکنیک را می‌توان در اماکن متبرکه با عنوان هنرهای اسلامی _ ایرانی مشاهده کرد.

نویسه نگاری در برند در محتوا

تایپوگرافی چیست؟

تعریف تایپوگرافی

دلیل اهمیت تایپوگرافی و تاثیر آن بر برندینگ

وقتی صحبت از برندینگ می‌شود، ذهن‌ها به سمت مواردی همچون رنگ، لوگو، نوع خدمات و … معطوف می‌شود. در حالی که برندینگ به مجوعه‌ای از اقدامات یک سازمان گفته می‌شود که به صورت واحد و یکپارچه، تصویری از سازمان را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند. تایپوگرافی به عنوان یکی از اجزا برندینگ، از دسته مواردی است که در بحث تولید محتوا برند یا برند در محتوا کمتر به آن پرداخته شده است و قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم.

نمونه تایپوگرافی

تایپوگرافی در محتوا

وقتی به برندهای بزرگ دنیا توجه می‌کنیم، استفاده آن‌ها از تکنیک تایپوگرافی در برندینگشان را می‌توان به وضوح مشاهده کرد. همان‌طور که در بالا بیان شد، برندینگ تصویر یکپارچه از سازمان را به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل در تمامی کانال‌های انتشار برندهای بزرگ دنیا، لحن محتوا و نویسه نگاری مختص خودشان را می‌توان مشاهده کرد. به عنوان مثال برندهایی همچون آمازون، کوکاکولا، بنز، اپل و … نمونه‌ای از برندهایی هستند که تایپوگرافی، لحن محتوا، نوع نگراش محتوا، حتی لحن بیان در ویدیوهای تبلیغاتی مختص خودشان را دارند. یعنی تایپوگرافی به کار رفته در سایتشان همان نویسه نگاری به کار رفته در شبکه‌های اجتماعی و بنرها و ویدیوهای تبلیغاتیشان است. توجه به همین نکات کوچک است که منجر به ساختن برندهای بزرگ در دنیا می‌شود.

دلایل اهمیت رعایت تایپوگرافی در برند چیست؟

اهمیت تایپوگرافی

  1. کسب اعتبار برای برند از مهمترین دلایل رعایت تایپوگرافی است. زمانی که مخاطب بداند یک برند در تمامی محتواها و تبلیغات خود از نویسه نگاری مختص خودش استفاده می‌کند، به آن برند اعتماد بیشتری می‌کند.
  2. تایپوگرافی در تشکیل سهم ذهنی برند شما برای مخاطب حائز اهمیت است. به گونه‌ای که در هر زمان و هر مکانی وقتی با محتوا شما رو به رو می‌شود بدون آنکه به نام تجاری شما توجه کند می‌داند که این محتوا و یا تبلیغ برای سازمان شما می‌باشد.
  3. جانبخشیدن به برند شما از دیگر مزیت‌های رعایت تایپوگرافی در برند است. برخی نوشته‌ها با رعایت نکات ریزبینانه در تایپو گرافیشان باعث می‌شوند مخاطب با آن محتوا ارتباط احساسی برقرار کند و به عبارتی آن برند را زنده می‎بینند و نه صرفا یک محتوا یا تبلیغ برای فروش و بازاریابی.
  4. یک تایپوگرافی خوب می‌تواند به شناخته شدن و آگاهی مخاطبان نسبت به برند و محصول شما کمک کند. برند در محتوا همان چیزی است که مخاطب را از وجود یک برند یا محصول با خبر می‌کند.

زمانی به اهمیت تاپوگرافی بیشتر پی می‌بریم که بدانیم استیو جابز تنها در دوره تایپوگرافی شرکت کرد و همین امر منجر شد که در کمپانی اپل فونت  Helvetica به  San Francisco تغییر دهد. همین تغییر کوچک در تایپوگرافی کمپانی اپل منجر به خوانایی بیشتر صفحات نمایش برای مخاطبانش شد.

مثال تایپوگرافی

وقتی شما رنگ آبی را به عنوان رنگ برند خود انتخاب می‌کنید یعنی قصد دارید پیام آرامش را از برند خود به مخاطبان ارسال کنید و یا مثلا استفاده از رنگ سبز به معنی سرزندگی و شادابی است. این انتقال پیام در تایپوگرافی نیز دیده می‌شود. مثلا برندهایی که قصد دارند ارتباط رسمی با مخاطبانشان برقرار کنند لازم است از فونت B Nazanin استفاده کنند و برندهایی که قصد ارتباط دوستانه و غیر رسمی با مخاطبانشان دارند فونت B Arshia مناسب آنان است. البته فراموش نکنیم که رعایت فونت مناسب بخشی از فرآیند محسوب می‌شود و عوامل دیگری نیز در تایپوگرافی اثر گذار هستند.

مثلا به تصویر زیر دقت کنید

تایپوگرافی سندلوس

شما می‌توانید فارق از توجه به معنی کلمه Speed ، سرعت را در پیام این تبلیغ ببینید. این همان قدرت تایپوگرافی محتوا در رساندن پیام به مخاطب است. به همین دلیل لازم است در تولید محتوا برند، با خلاقیت و با توجه به پیام برند شروع به تولید محتوا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *