مدلها و تمپلیت‌ها

تجزیه و تحلیل PESTLE چیست؟ تمپلیت پستل به همراه ویدیو آموزشی

تمپلیت pestle پستل
زمان مطالعه: 6 دقیقه

تحلیل PESTLE چیست؟

پستل (PESTLE) که گاهی به آن تجزیه و تحلیل PESTLE نیز گفته می‌شود، یک مفهوم در اصول بازاریابی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا محیطی که در آن فعالیت می‌کنند را ردیابی و بررسی کنند. البته هر دو واژه pestel و pestle برای این تمپلیت به کار می‌رود.

در مطالب قبلی به صورت جامع درباره تحلیل اکوسیستم کسب و کاری و تمپلیت مصاحبه سخن گفته‌ایم. در این مطلب (گام چهارم تحقیقات بازار) قصد داریم درباره تمپلیت پستل صحبت کنیم. اما از تمپلیت پستل برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

تجزیه و تحلیل پستل pestel

ویدیو آموزشی تحلیل PESTLE

 

PESTLE حروف اول 6 واژه مهم در محیط کسب و کاری می‎باشد. حرف P برای سیاسی (Political)، E برای اقتصادی (Economic)، S برای اجتماعی (Social)، T برای تکنولوژی (Technological)، L برای حقوقی (Legal) و E برای محیط زیست (Environmental) نشان داده می‌شود.

چارچوب PESTLE دستخوش تغییرات خاصی شده است. زیرا متخصصان بازاریابی موارد خاصی مانند E برای اخلاق را برای القای عنصر جمعیت شناسی در مورد بازار اضافه کرده‌اند.

سؤالات خاصی وجود دارد که صاحبان کسب و کار باید هنگام انجام تجزیه و تحلیل PESTLE از خود بپرسند. این سوالات به آن‌ها این امکان را می‌دهند تا ایده بگیرند که چه چیزهایی را باید هنگام تحقیقات بازار در نظر داشته باشند. شما می‌توانید تمپلیت پستل را به روش طوفان فکری با جمعی از افراد متخصص در کسب و کارتان نیز انجام دهید تا نتایج دقیق‌تر و بهتری به دست آید.

این 6 مورد بر محوریت این 6 سوال قرار دارند:

 • وضعیت سیاسی کشور چگونه است و چگونه می‌تواند بر صنعت تأثیر بگذارد؟
 • عوامل اقتصادی غالب کدامند؟
 • فرهنگ و مسائل اجتماعی چقدر در بازار اهمیت دارد و عوامل تعیین کننده آن چیست؟
 • چه نوآوری‌های تکنولوژیکی احتمالاً ظاهر می‌شوند و بر ساختار بازار تأثیر می‌گذارند؟
 • آیا قوانین فعلی وجود دارد که صنعت را تنظیم کند یا ممکن است تغییری در قوانین صنعت ایجاد شود؟
 • نگرانی‌های زیست محیطی برای صنعت چیست؟

تحلیل پستل یک روش یکسان برای تمامی صنایع نیست. بلکه هر کسب و کار باید با توجه به قابلیت‌های سازمان و صنعت خود به آن پاسخ دهد. حال به تشریح هر یک از این موارد می‌پردازیم. اما قبل از آن می‌توانید از طریق لینک‌های قرار داده شده در کادر آبی رنگ، تصاویر تمپلیت‌ها و اکسل تمامی گام‌های تحقیقات بازار را به همراه ویدیو آموزشی آن‌ها دریافت نمایید.

ویدیو معرفی دوره جامع تحقیقات بازار

دریافت مجموعه کامل تحقیقات بازار

این مجموعه شامل 11 تصویر تمپلیت، 8 فایل اکسل لایه باز و 8 ویدیوی آموزشی از موارد زیر است:

1- تحلیل اکوسیستم کسب و کار 2- ایجاد و اولویت‌بندی اولیه مخاطبان 3- تحلیل پرسونا با مصاحبه 4- تجزیه و تحلیل پستل(pestle) 5- تحلیل پرسونا با پرسشنامه 6- تجزیه و تحلیل اس دبلیو اوتی (SWOT) 7- هدفگذاری اسمارت(smart) 8-اولویت‌بندی نهایی پرسوناها 9- بوم پرسونای مخاطب

عوامل سیاسی در تحلیل PESTLE

این عوامل تعیین می‌کنند که دولت تا چه حد ممکن است بر اقتصاد یا یک صنعت خاص تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک دولت ممکن است مالیات یا وظیفه جدیدی وضع کند که به دلیل آن ممکن است کل ساختارهای درآمدزایی سازمان‌ها تغییر کند. عوامل سیاسی شامل مواردی مانند سیاست‌های مالیاتی، سیاست‌های مالی، تعرفه‌های تجاری و … هستند که ممکن است دولت در طول سال مالی وضع کند و تا حد زیادی بر محیط کسب‌وکار (محیط اقتصادی) تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید کسب و کار شما در محدوده قانون بماند، می‌بایستی به این عوامل توجه جدی داشته باشید.

عوامل اقتصادی در تحلیل PESTLE

این عوامل تعیین‌کننده عملکرد اقتصاد هستند که مستقیماً بر یک شرکت تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، افزایش نرخ تورم در هر اقتصادی بر نحوه قیمت‌گذاری شرکت‌ها برای محصولات و خدمات آنها تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، مواردی نظیر قدرت خرید مصرف‌کننده، مدل‌های عرضه و تقاضا، نرخ بهره، میزان سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، نرخ ارز خارجی، الگوهای رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های خارجی و … از دیگر عوامل اثرگذار اقتصادی محسوب می‌شوند.

عوامل اجتماعی در تحلیل PESTLE

این عوامل در تجزیه و تحلیل پستل، محیط اجتماعی بازار را به دقت بررسی می‌کنند. عوامل تعیین کننده مانند روندهای فرهنگی، جمعیت شناسی، تجزیه و تحلیل جمعیت، رفتار خریدار، تفکیک‌های جنسیتی و قومیتی و … .

عوامل فناورانه در تجزیه و تحلیل PESTLE

این عوامل مربوط به نوآوری در فناوری است که ممکن است بر عملیات صنعت و بازار به طور مطلوب یا نامطلوب تأثیر بگذارد. اتوماسیون‌های اداری، تحقیق و توسعه و میزان آگاهی تکنولوژیکی، میزان هوش مصنوعی و رباتیک در صنعت و میزان دسترسی به اینترنت از موارد عنصر چهارم تحلیل PESTLE محسوب می‌شود.

عوامل قانونی در تجزیه و تحلیل PESTLE

این عوامل دارای دو جنبه بیرونی و درونی هستند. قوانین خاصی وجود دارد که بر محیط کسب و کار در یک کشور تأثیر می‌گذارد. در حالی که سیاست‌های خاصی وجود دارد که شرکت‌ها برای خود حفظ می‌کنند. تحلیل حقوقی، هر دوی این زوایای را در نظر می‌گیرد و سپس استراتژی‌ها را در پرتو این قوانین ترسیم می‌کند. به عنوان مثال: قوانین مصرف کننده، قوانین کپی رایت، استانداردهای ایمنی، قوانین کار و … جز این موارد هستند.

عوامل محیطی در تجزیه و تحلیل PESTLE

این مورد شامل همه عواملی است که محیط اطراف را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا توسط آن تعیین می‌شود. این جنبه از مدل PESTLE برای صنایع خاصی به ویژه برای گردشگری، کشاورزی و … بسیار مهم است. عوامل تجزیه و تحلیل محیطی کسب و کار شامل: آب و هوا، موقعیت جغرافیایی، گرمایش زمین، منابع طبیعی، تغییرات جهانی آب و هوا و محیطی و … است.

تمپلیت PESTLE :

در واقع، مدل PESTEL شما را وادار می‌کند تا به آنچه می‌تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد، فکر کنید. این نکته مهمی است، زیرا به کسب و کار شما اجازه می‌دهد اولا تصمیمات بد را قبل از گرفتن آنها تشخیص دهید و ثانیا استراتژی کسب و کار خود را بهینه کنید. در نهایت، این به معنای هدر رفتن کمتر پول و درآمد بیشتر است.

تمپلیت pestle

در پایان باید بگوییم که:

حال نوبت آن رسیده است تا در جدول بالا که همان تمپلیت PESTEL است، 6 گروه از موارد ذکر شده تاثیرگذار در کسب و کارتان را بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا با شناخت بهتری به تدوین برنامه بازاریابی و تدوین برنامه استراتژی بپردازید و با درک بهتری گام پنجم تحقیقات بازار یعنی پرسشنامه را بردارید. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، روش تحلیل مخاطبان کسب و کار از طریق پرسشنامه را مشاهده نمایید.

 تحلیل مخاطبان با استفاده از پرسشنامه + ویدیو آموزشی و تمپلیت پرسشنامه

سایر گام‌ها و تمپلیت‌های تحقیقات بازار

شما در این مطلب با گام چهارم تحقیقات بازار یعنی تجزیه و تحلیل پستل (PESTLE) آشنا شدید. همچنین می‌توانید سایر گام‌های تحقیقات بازار را از طریق لینک‌های زیر مطالعه و تمپلیت‌های مرتبط را دریافت کنید.

 • گام یک: تحلیل اکوسیستم کسب و کار+تمپلیت‌ها
 • گام دو: ایجاد و اولویت‌بندی مخاطبان+تمپلیت‌ها
 • گام سه: تحلیل پرسوناها با مصاحبه+تمپلیت‌
 • تیک سبز گام چهار: تجریه و تحلیل پستل(pestle)+تمپلیت‌
 • گام پنج: تحلیل پرسوناها با پرسشنامه+تمپلیت
 • گام شش: تجزیه و تحلیل swot+تمپلیت
 • گام هفت: هدفگذاری اسمارت(smart)+تمپلیت
 • گام هشت: اولویت‎‌بندی نهایی پرسوناها+تمپلیت
 • گام نه: بوم پرسونای مخاطب+تمپلیت

“””نکته مهم: از طریق لینک‌های بالا می‌توانید به سایر گام‌های تحقیقات بازار دسترسی داشته باشید. ضمنا برای دریافت فایل‌های آموزشی و فایل لایه باز از تمپلیت‌ها می‌توانید از طریق زیر اقدام کنید.”””

ویدیو معرفی دوره جامع تحقیقات بازار

 

دریافت مجموعه کامل تحقیقات بازار

این مجموعه شامل 11 تصویر تمپلیت، 8 فایل اکسل لایه باز و 8 ویدیوی آموزشی از موارد زیر است:

1- تحلیل اکوسیستم کسب و کار 2- ایجاد و اولویت‌بندی اولیه مخاطبان 3- تحلیل پرسونا با مصاحبه 4- تجزیه و تحلیل پستل(pestle) 5- تحلیل پرسونا با پرسشنامه 6- تجزیه و تحلیل اس دبلیو اوتی (SWOT) 7- هدفگذاری اسمارت(smart) 8-اولویت‌بندی نهایی پرسوناها 9- بوم پرسونای مخاطب

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “تجزیه و تحلیل PESTLE چیست؟ تمپلیت پستل به همراه ویدیو آموزشی

 1. ali razavi گفت:

  ممنون من خریدم خیلی جامع و کامل بود

  فقط میخواستم بدونم آپدیتش هم قرار میدید؟

  1. پشتیبانی سندلوس گفت:

   سلام
   به مرور یک سری مواردی که نیاز باشه اضافه خواهد شد و شما دسترسی به آن‌ها نیز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *