استراتژی محتوایی, مقالات

تضمین برندینگ با تولید محتوا + روش‌های برندسازی با محتوا

برندسازی با محتوا
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برند، حس منحصر به‌فرد کسب‌وکار شما است و برندسازی با محتوا امکان تثبیت این نشانه در مخاطبان را به بهترین شکل ممکن فراهم می‌کند.

برندسازی برای آن گروه از اهالی کسب وکار که به توسعه کار خود اهمیت می‌دهند، از جمله ضروری‌ترین اقدامات است. یک فعال اقتصادی که با پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان و پذیرش ریسک‌های گوناگون، کسب‌‌وکاری راه اندازی کرده، به خوبی می‌داند خطر گمنامی و حذف شدن محصولاتش در میان انبوه کالاهای مشابه، تا چه حد جدی است. مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از گمنام ماندن یک کسب‌وکار در بازار و جای‌گیر شدن محصولاتش در ذهن مشتریان، برندسازی است. در حال حاضر که مشتریان محصولات و خدمات مورد نیاز خود را با جستجو در فضای مجازی انتخاب می‌کنند، برندسازی با محتوا یکی از بهترین روش‌ها برای برندسازی به شمار می‌آید.

برند چیست و برای برندینگ چه اقدامی باید انجام داد؟

برندینگ چیست

برند برای هر شخص یا گروهی که متقاضی آن باشد معنای متفاوتی دارد. اما آنچه در این نوشتار مورد تاکید قرار می‌گیرد تعریف برند از نظر اهالی کسب  وکار و بازاریابان است.

برندینگ

برای روشن شدن این تعریف بد نیست به این مثال توجه کنیم که برند گاهی به شکل نام یک کشور خود را نشان می‌دهد. چنان که وقتی نام کشور سوئیس را می‌شنویم بی‌اختیار بانکداری امانت‌دار و رازدار یا صنعت ساعت‌سازی لوکس و دقیق این کشور در ذهن ما تداعی می‌شود. گاهی مثل پپسی، خود را در یک تصویر تنیده شده با احساس خلاصه می‌کند. چنان که با شنیدن صدای باز شدن درب نوشابه‌های پپسی، حس هیجان‌خواهی جوانانه در ما زنده می‌شود.
برندسازی با محتوا ، فرآیندی است که انجام آن اقدامات مشخصی می‌طلبد و این اقدامات باید توسط متخصصان برندینگ برنامه‌ریزی و اجرا شود. اقدامات لازم برای برندینگ به طور خلاصه شامل؛ شناخت، تدوین استراتژی و اجرا است.

با تولید محتوا می‌توان برندسازی کرد؟

برندینگ با تولید محتوا

گفتیم که برند، نشانه‌ها یا احساس‌های مرتبط با کسب وکار و محصولات شما را در ذهن مخاطب و مشتری قرار می‌دهد. اما این کار چگونه امکان پذیر است؟ پاسخ این سوال در این عبارت نهفته است؛

برندسازی محتوا

مخاطب امروزی هوشمند و جستجوگر است و این هوشمندی و جستجوگری او را به تحقیق درباره کالا و خدمات مورد نیاز خود سوق می‌دهد. او هر روز از طریق تبلیغات میدانی، آگهی‌های منتشر شده در رسانه‌های صوتی، تصویری، آنلاین و مهم‌تر از همه از طریق خواندن و دیدن و شنیدن محتواهای منتشر شده در فضای مجازی، کالا و خدمات مورد نیاز خود را انتخاب می‌کند.
همین حالا و در همین لحظه هم مشتریان فراوانی در فضای مجازی در حال جستجوی محصولاتی مشابه محصولات شما هستند و چنانچه برند شما توجه آنها را جلب کند یا از قبل در زمینه برندینگ سرمایه گذاری لازم را کرده باشید، آنها از میان انبوهی از محصولات مشابه، کالای تولیدی شما را خریداری می‌کنند.

  اگر شما برای بازاریابی محصولات خود از یک استراتژی محتوایی حرفه‌ای برخوردار باشید و در راستای برندینگ و برندسازی با محتوا گام بردارید با تولید محتواهای جذاب و انتشار آن در کانال‌ها و بسترهای مناسب، نشان و هویت برند خود را در اذهان مخاطبان تثبیت می کنید. به عبارتی برند شما از طریق محتواهای شما به سرمایه‌ای بی‌بدیل برای کسب و کارتان بدل می‌شود.

ارتباط لحن محتوا با برندسازی با محتوا

محتوایی که باید معرف کسب ‌و کار شما و ارزش‌ها و مزیت‌های محصولات شما باشد وقتی به خوبی در ذهن مخاطب می‌نشیند که به صورتی خاص و مستمر، با لحنی مناسب به مخاطب منتقل شود. چه  این محتوا به صورت متنی باشد و چه به صورت صوتی یا تصویری، باید لحنی متمایز برای آن انتخاب کنید. به شکلی که تعلق آن به شما برای مخاطبان و مشتریان‌تان مشخص باشد.
این با شماست که در برندسازی با محتوا، لحن محتوای خود را رسمی و جدی انتخاب کنید یا محاوره و همراه با طنازی یا ساختارشکنانه و بی پروا. اما به یاد داشته باشید وقتی می‌توانید لحن مناسبی را برای محتوای خود انتخاب کنید که از فیلتر گام اول برندینگ یعنی “شناخت” به خوبی عبور کرده باشید.
عبور از این گام به شما کمک می‌کند شناخت دقیقی از ویژگی‌های بازار، مزیت‌های محصول و خدمتی که ارائه می‌دهید، رفتار و سلیقه مشتریان و کاربران این محصولات و نحوه تولید و انتشار محتوا توسط رقبا به دست آورید.

ساخت هویت برند با تولید محتوا

محتوا برنددار

هویت برند همان شاخصه‌ اساسی است که برند شما را در نظر مخاطبان و مشتریان‌تان، متمایز، ارزشمند و قابل اعتماد می‌کند. برخی کارشناسان بازاریابی، هویت برند را شخصیت برند تعبیر کرده‌اند. با این تعبیر شخصیت برند شما باید بتواند ویژگی‌ها و اِلمان‌های ظاهری از کسب‌وکار یا محصولات شاخصتان را به مشتریان نشان دهد. همچنین هدف شما از راه‌اندازی این کسب وکار یا تولید محصولی ویژه را به مشتریان منعکس کند. و یا به کسب‌وکار شما اعتبار ببخشد و بر مشتریان وفادار شما تاثیرگذار باشد.

برند شما هر چقدر هم که از نظر خودتان خاص باشد باز هم در میان اقیانوسی از برندها (که بعضی از آنها رقبای قدر شما به شمار می آیند) غوطه‌ور است. اینجاست که هویت برند شما باید با برندسازی با محتوا و تولید محتوا برنددار در میان برندهای دیگر بدرخشد و برای مخاطبان و مشتریانتان متمایز شود.
محتوا، بال برند شماست و از طریق لحن، هدف، ارزش‌ها و چشم انداز، برند شما را در میان مخاطبان به پرواز درمی‌آورد. هر چه این بال قدرتمندتر باشد برند شما در میان مخاطبان گسترده‌تری به پرواز درمی‌آید و در ذهن آنها نفوذ می‌کند.

محتوا برنددار

در آخر باید بگوییم که:

بخش مهمی از موفقیت کسب‌و‌کار شما به برندسازی محتوا و توسعه برند از طریق تولید محتوا و برندینگ وابسته است. تولید محتوا و برندینگ ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با هم دارند اما تولید محتوا بدون استراتژی محتوایی نه تنها کمکی به برندینگ شما نمی‌کند بلکه ممکن است برند شما را تضعیف کند.

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با استراتژی محتوایی، روی لینک زیر کلیک کنید:

“استراتژی بازاریابی و محتوایی را به شکل موازی پیش ببرید.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *