مدلها و تمپلیت‌ها

تمپلیت پروفایل بلند مشتری به همراه تمپلیت خام و ویدیو آموزشی

پروفایل بلند مشتری
زمان مطالعه: 5 دقیقه

زمانی که به اطلاعات مشتریان نیاز داشته باشید، چگونه به آن‌ها دست پیدا می‌کنید؟

آیا این اطلاعات را به درستی طبقه‌بندی کرده‌اید؟

اگر مشتریان شما صاحبان کسب و کارهای دیگر باشند لازم است چه داده‌هایی از آن‌ها را تحلیل کنید؟

تمپلیت پروفایل بلند مشتری

یکی از مشکلات بزرگ در کسب و کارها، عدم دسترسی مناسب مدیران و تصمیم‌گیرندگان به اطلاعات مشتری است. این مورد زمانی اهمیت زیادی پیدا می‌کند که قرار است در زمان کوتاهی تصمیم‌گیری‌های مهمی انجام شود. داشتن پروفایل مجزا برای هر یک از مشتریان، فرآیند تصمیم‌گیری را کوتاه و تسهیل می‌کند.

به صورت کلی کسب و کارها یا از مدل B2C برای کسب و کار خود استفاده می‌کنند یا به شکل B2B عمل می‌کنند. (البته مدل‌های دیگری نیز وجود دارد که قصد نداریم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم).

به همین دلیل بهتر است برای ساخت پروفایل مشتری از یکی از روش‌های زیر استفاده نمایید:

 • تهیه تمپلیت پروفایل کوتاه مشتری:

تمپلیت پروفایل کوتاه مشتری را در گام قبلی و در یک مطلب جداگانه به تفضیل به آن پرداخته‌ایم. اما به صورت مختصر بیان می‌کنیم.

در تمپلیت پروفایل کوتاه مشتری، یک یا چند “شخص” را به عنوان مشتری قرار می‌دهیم و عموما برای کسب و کارهای B2C مورد استفاده قرار می‌گیرد. کسب و کارهای B2C به کسب و کارهایی گفته می‌شود که مخاطب نهایی آن‌ها اشخاص هستند و نه شرکت‌های دیگر.

 • تمپلیت پروفایل بلند مشتری:

در تمپلیت دوم، سایر شرکت‌ها، پرسونای کسب و کار ما را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل پروفایل بلند مشتری مورد استفاده کسب و کارهایی است که مشتریان آن‌ها اشخاص نیستند. بلکه شرکت‌های دیگر به عنوان مشتری آن‌ها محسوب می‌شوند. این گروه از کسب و کارها از مدل B2B ( مدل کسب و کار با کسب و کار) استفاده می‌کنند. در این مطلب به توضیح این تمپلیت پرداخته‌ایم.

در ادامه می‌توانید ویدیو آموزشی تکمیل تمپلیت پروفایل بلند مشتری را مشاهده کنید.

ویدیو آموزشی تمپلیت پروفایل بلند مشتری

ویدیو معرفی دوره جامع تحلیل مخاطب

دریافت مجموعه کامل تحلیل مخاطب

این مجموعه شامل 19 تصویر تمپلیت، 12 فایل اکسل لایه باز و نمونه پر شده و کلیه ویدیوهای آموزشی 0 تا 100 تحلیل مخاطب از موارد زیر است:

1- بوم پرسونای مخاطب 2- پروفایل کوتاه مشتری 3- پروفایل بلند مشتری 4- بایر پرسونا (پرسونای خریدار) 5- بوم نیروی مشتری 6- بوم ارزش پیشنهادی 7- نقشه همدلی 8- بازاریابی درونگرا 9- سفر مشتری 10- نقشه سفر مشتری 11- مدل بلوغ تجربه مشتری 12- سفر مشتری مدرن

چه مواردی در تمپلیت پروفایل بلند مشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

در تمپلیت پروفایل بلند مشتریان مواردی نظیر جایگاه مشتریان در صنعت، اندازه تیم مشتری، میزان سفارشات آن‌ها، اهداف تیمی، فرآیندهای تصمیم‌گیری مشتریان، ارزش‌ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن کسب و کار و … مورد بررسی قرار می‌گیرند. به عنوان مثال زمانی که شما بدانید اهداف کوتاه مدت یکی از مشتریانتان، افزایش فروش است و اگر نتواند به این هدف برسد با چالش رو به رو می‌شود، محصولات و خدمات با قیمت پایین و حاشیه سود بالا به او معرفی می‌کنید. این کار باعث می‌شود تا مشتریان شما علاوه بر افزایش فروش در کسب و کار خود، اعتماد بیشتری نسبت به شما پیدا کنند. به عبارتی ارائه محصولات و خدمات به صورت اختصاصی به مشتریان، یک مزیت رقابتی بزرگ برای کسب و کار شما محسوب می‌شود.

تمپلیت پروفایل بلند مشتری

تمپلیت بلند پروفایل مشتری

سخن پایانی

به هر میزان که یک کسب و کار، مشتریان خودش را بهتر بشناسد، می‌تواند ارتباط قوی‌تر و ملموس‌تری با آن‌ها برقرار کند. مخصوصا زمانی که مشتریان شما به جای افراد، کسب و کارهای دیگر باشند. در تمپلیت پروفایل بلند مشتری، شناخت بهتر و دقیق‌تری نسب به مشتریان خود پیدا می‌کنیم که این موضوع می‌تواند به ما در طراحی محصولات و خدمات، تدوین استراتژی محتوایی، تدوین استراتژی بازاریابی، تولید محتوا و … کمک کنید. به عبارتی زمانی که برای مشتریان یک پروفایل اختصاصی تهیه می‌کنیم، می‌توانیم خدماتمان را به صورت اختصاصی به آن‌ها ارائه دهیم. همچنین اطلاعات مشتریان به صورت به‌روز در دسترس صاحبان کسب و کار قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند در زمانی کوتاه تصمیم‌گیری‌های مناسبی را اتخاذ نمایند.

زمانی که برای کسب و کارتان اطلاعات مشتریان را از طریق تمپلیت پروفایل بلند مشتری تکمیل کردید، باید شخصیت خریداران را مورد تحلیل قرار دهید. برای تحلیل شخصیت خریداران می‌توانید گام چهارم تحلیل مخاطب یعنی بایر پرسونا (شخصیت خریدار) مطالعه نمایید.

سایر گام‌ها و تمپلیت‌های تحلیل مخاطب

شما در این مطلب با گام سوم تحلیل مخاطب یعنی تمپلیت پروفایل بلند مشتری  آشنا شدید. همچنین می‌توانید سایر گام‌های تحلیل مخاطب را از طریق لینک‌های زیر مطالعه و تمپلیت‌های مرتبط را دریافت کنید.

 • گام یک: بوم پرسونای مخاطب+تمپلیت‌
 • گام دو: پروفایل کوتاه مشتری+تمپلیت‌
 • تیک سبز گام سه: پروفایل بلند مشتری+تمپلیت‌
 • گام چهار: بایر پرسونا (پرسونای خریدار)+تمپلیت‌
 • گام پنج: بوم نیروی مشتری+تمپلیت
 • گام شش: بوم ارزش پیشنهادی+تمپلیت
 • گام هفت: نقشه همدلی+تمپلیت
 • گام هشت: بازاریابی درونگرا+تمپلیت
 • گام نه: سفر مشتری+تمپلیت
 • گام ده: نقشه سفر مشتری+تمپلیت
 • گام یازده: مدل بلوغ تجربه مشتری+تمپلیت
 • گام دوازده: سفر مشتری مدرن+تمپلیت

“””نکته مهم: از طریق لینک‌های بالا می‌توانید به سایر گام‌های تحلیل مخاطب دسترسی داشته باشید. ضمنا برای دریافت فایل‌های آموزشی و فایل لایه باز از تمپلیت‌ها می‌توانید از طریق زیر اقدام کنید.”””

ویدیو معرفی دوره جامع تحلیل مخاطب

دریافت مجموعه کامل تحلیل مخاطب

این مجموعه شامل 19 تصویر تمپلیت، 12 فایل اکسل لایه باز و نمونه پر شده و کلیه ویدیوهای آموزشی 0 تا 100 تحلیل مخاطب از موارد زیر است:

1- بوم پرسونای مخاطب 2- پروفایل کوتاه مشتری 3- پروفایل بلند مشتری 4- بایر پرسونا (پرسونای خریدار) 5- بوم نیروی مشتری 6- بوم ارزش پیشنهادی 7- نقشه همدلی 8- بازاریابی درونگرا 9- سفر مشتری 10- نقشه سفر مشتری 11- مدل بلوغ تجربه مشتری 12- سفر مشتری مدرن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *