استراتژی محتوایی, مقالات

خوشه‌ بندی محتوا چیست / چگونه گراف محتوایی ترسیم کنیم؟

گراف محتوایی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

خوشه بندی محتوا چیست؟

خوشه بندی محتوا

محتوای موجود در سایت کسب و کار شما باید در نظر مخاطبان و مشتریان منظم، منسجم و هدفمند جلوه کند و ایجاد این قابلیت با خوشه بندی محتوا و گراف محتوایی امکان پذیر است.

به عنوان صاحب یک کسب وکار آنلاین باید بدانید داشتن یک سایت با بهترین کیفیت طراحی، کدنویسی خوب و بارگزاری مستمر محتوا برای جذب مخاطبان لازم است اما کافی نیست.

محتوای سایت شما وقتی در جذب مخاطب موفق خواهد بود که منظم ومنسجم باشد و اطلاعاتی را که قرار است به مخاطب ارائه دهد به صورت دسته بندی شده و هدفمند در معرض دید مخاطب قرار دهد. ضمنا اگر مخاطب برای درک بهتر محتوای شما نیازمند مطالب تکمیلی باشد لازم است تمهیداتی داشته باشید که  مخاطب با ساده‌ترین روش به محتواهای تکمیلی ارجاع شده و این محتواها به صورت متن، صدا یا تصویر در دسترس وی قرار گیرد. مرتبط کردن و به عبارت دیگر لینک کردن محتوای اصلی سایت با محتواهای تکمیلی، اگر به صورت صحیح انجام شود و از طریق ایجاد جلوه بصری جذاب، مخاطب را به سرعت و سهولت به محتواهای مورد نظرش سوق دهد، سایت شما به سرعت مورد توجه مخاطبان و موتورهای جستجوگر قرار می‌گیرد.

مجموعه اقداماتی که در این راستا انجام می پذیرد در اصطلاح محتواکاران و کارشناسان سئو خوشه بندی محتوا و گراف محتوایی نامیده می‌شود. خوشه بندی محتوا در واقع دسته بندی کردن محتوای یک سایت با استفاده از روش‌هایی همچون گراف محتوایی است. این دسته بندی از جمله تکنیک‌های سئو به شمار می‌آید و به بهینه‌سازی و ارتقا جایگاه محتوای شما در موتورهای جستجوگر و افزایش بازدید سایت کمک می‌کند.

گراف محتوا چیست؟

پیش از آن که گراف محتوا را معرفی کنیم بهتر است با خوشه محتوایی آشنا شویم.

تعریف خوشه بندی محتوا
content
گراف محتوایی

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار آنلاین با ایجاد ساختار خوشه‌ای در محتوای سایت خود، به گوگل نشان می‌دهید رابطه منسجمی بین محتواهای مختلف  موجود در سایت شما وجود دارد. گوگل نیز مخاطبان و کاربران را به صورت دقیق‌تر به محتواهای موجود در سایت شما هدایت می‌کند.

بد نیست به این نکته توجه کنید که گوگل به چنان سطحی از هوشمندی رسیده که اگر محتوای سایت شما خوشه بندی نشود، در جستجوها به محتواهای سایت‌های رقیب که دسته بندی و خوشه بندی مطلوبی دارند، اولویت می‌دهد. چرا که گوگل نمی‌خواهد کاربرانش را در میان محتواهایی که به هم مرتبط هستند اما ارتباط آنها به روشنی و سهولت قابل فهم و دسترسی نیست، سردرگم کند.

با توجه به تعریفی که از خوشه بندی محتوا انجام دادیم اکنون می‌توان گفت:

گراف محتوایی چیست

گراف محتوا چه کاربردی دارد؟

عکس گراف محتوا
کاربرد گراف محتوایی

محتواهای متنوع و به هم مرتبط یک سایت باید هم برای صاحب آن سایت و هم برای کاربران به سرعت و سهولت قابل دسترسی و تحلیل باشند. به نحوی که گراف محتوا کار تولید، بررسی و تحلیل محتوا را برای شما و مخاطبانتان بسیار ساده‌تر کند. وقتی در ابتدای تاسیس کسب و کار آنلاین خود قرار دارید یا به تازگی می‌خواهید کسب وکار خود را در دنیای مجازی فعال کنید، با کمک گرفتن از متخصصان دیجیتال مارکتینگ و تدوین استراتژی محتوایی، مسیر تولید محتوا و انتشار آن را درخواهید یافت. این متخصصان زبان و مفاهیم خاص خود را دارند. اما شما به عنوان صاحب کسب وکار باید مسیرهای تولید محتوا و نقطه اتصال آنها به یکدیگر را با یک نگاه کوتاه درک کنید. این امر با کمک گراف محتوایی و الگوریتم‌های آن به ساده‌ترین شیوه ممکن میسر خواهد شد.

آیا داشتن گراف‌محتوایی تاثیر مستقیم روی سئو دارد؟

می دانیم که سئو مجموعه اقدامات و تکنیک‌هایی است که محتوا را نزد گوگل مفید و جذاب می‌کند. بعضی سئوکاران از محتوای سئو شده با عنوان «محتوای گوگل پسند» یاد می‌کنند که تعبیری موجز و هوشمندانه است. تردیدی نیست که خوشه‌بندی محتوا و گراف محتوایی به بهینه‌سازی محتوای سایت و ارتقاء جایگاه آن در موتورهای جستجوگر کمک و محتوای سایت شما را گوگل پسند می‌کند. تاثیر مستقیم گراف محتوایی و خوشه‌بندی محتوا در سئو را می‌توانید از آن دسته از صاحبان کسب وکار آنلاین جویا شوید که محتوای خود را به این روش تولید و منتشر کرده‌اند و شاهد افزایش ترافیک سایت و زمان ماندگاری مخاطبان خود در سایت بوده‌اند.
 ضمنا آن دسته از صاحبان کسب و کار آنلاین که محتوای سایت آنها فاقد خوشه‌بندی و گراف محتوایی بوده هم می‌توانند تجربیات ناخوشایند خود را در مورد عقب ماندن شاخص‌های مهم سئو سایت خود از رقبایی که سایتشان دارای این مزیت بوده، و زیانی که از این محل متوجه کسب وکارشان شده است را برای شما بیان کنند!

بیشترین تاثیر گراف محتوایی را می‌توان بر سئو درون صفحه یا سئو on page در نظر گرفت. جایی که تمام عملکرد شما در داخل سایت، نقش به سزایی را در سئو سایت ایفا می‌کند.

برای ترسیم گراف محتوایی باید به چه نکاتی توجه کرد

تاثیر گراف محتوایی بر سئو

در ترسیم گراف محتوایی لازم است به قالب کلی سایت، محتواهایی که نیاز دارید و کلید واژه‌ها توجه کنید. همان طور که پیش‌تر بیان شد گراف محتوا به دسته بندی و یا خوشه‌بندی محتوا شکل بصری می‌دهد. بنابراین باید ابتدا محتوای پایه یا همان محتوای ستون خود را مشخص کنید.

این محتوا در یک سایت مرتبط با کسب وکار گردشگری بر فروش انواع بلیت یا تور متمرکز است و در یک کسب وکار مثل فروشگاه مد و فشن بر فروش یک دسته خاص از البسه مانند پوشاک زنانه تمرکز دارد. بدیهی است که کلیدواژه‌های محتوای پایه را باید به دقت و با تحلیل محتوای رقبا گزینش کنید.

 در مرحله بعد باید به محتوا خوشه‌های مرتبط با محتوای اصلی سایت خود تمرکز کنید. یعنی گراف محتوا را به گونه‌ای ترسیم کنید که بین محتوای خوشه‌ها و محتوای ستون ارتباط منطقی و صحیح برقرار باشد.

«« اصطلاحا به محتوا اصلی “پیلار” (به معنی ستون) و به محتواهای خوشه‌ای “کلاستر” می‌گویند. »»

به نحوی که در یک محتوا پیلار که معمولا طولانی و بالای سه هزار کلمه است، به بخشی از محتوا کلاسترها اشاره شده و می‌توان مابقی مطلب را که با لینک به محتوا کلاستر متصل شده، مطالعه کرد.

محتوا پیلار و کلاستر

محتوای خوشه‌ها در سایت یک کسب وکار گردشگری می‌تواند بسیار متنوع و شامل آموزش طبیعت‌گردی، معرفی مقاصد جذاب گردشگری، معرفی انواع گردشگری، شرح تفاوت‌های اقامتگاه‌های سنتی و مدرن، غذاها و نوشیدنی‌های خاص هر کشور یا هر شهر و … به صورت متن، صوت یا تصویر باشد. اما به هر حال باید این محتوا به صورتی خوشه‌بندی و گراف شود که محتوای ستون را پشتیبانی و تکمیل کند.

در لینک‌سازی گراف محتوایی، هم می‌توان از هایپرلینک برای لینک کردن محتواهای خوشه‌ها به محتوای ستون استفاده کرد و هم از لینک‌های جدا از متن. سئوکاران در بیشتر محتواهای گوگل پسند خود ترکیبی از هر دوی این لینک‌سازی‌ها را انجام می‌دهند اما تجربه نشان داده است که وقتی محتواهای خوشه‌ها با لینک‌های جدا از متن به محتوای ستون متصل شوند، مخاطبان به آنها توجه بیشتری نشان می‌دهند. همچنین گوگل نیز محتواهایی که از این نوع خوشه‌بندی و گراف محتوایی بهره می‌برند را بیشتر به مخاطبان و کاربران نمایش می‌دهد.

سخن پایانی

خوشه بندی محتوا جز مواردی است که نبودنش لطمه اساسی به سئو نمی‌زند اما استفاده از آن کمک زیادی به ماندن مخاطبان در سایت شما می‌کند. به عبارتی استفاده از خوشه بندی محتوایی سئو سایت شما را بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال در اواسط همین متن بود که ما شما را ترغیب به خواندن مطلب سئو داخلی کردیم. این لینک و قرار دادن آن در این متن نشات گرفته از داشتن خوشه بندی محتوا است. چرا که مخاطب از خواندن مطالب مفید که به راحتی در دسترسش قرار می‌گیرد لذت می‌برد و این همان چیزی است که گوگل به دنبال آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *