استراتژی محتوایی, مقالات

4 راه برای ایجاد محتوای برنددار قدرتمند (به همراه مثال)‌

محتوا برنددار
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در بازار اشباع شده امروز، جلب توجه مخاطبان سخت‌تر از همیشه است. به نحوی که متمایز بودن در نگاه مردم می‌تواند برای برندها دشوار باشد. اهمیت محتوای برند شده (محتوای برنددار) اینجاست که خودش را نشان می‌دهد.

موفق‌ترین بازاریاب‌ها از تکنیک داستان‌سرایی telling story استفاده می‌کنند که یکی از راه‌های بیان این داستان‌ها از طریق محتوای برنددار است.

در این مقاله، یاد می‌گیرید که محتوای برنددار چیست؟ چرا اهمیت دارد؟ و نمونه‌هایی از کسب‌وکارهای موجود را بررسی خواهیم کرد که می‌توانید از آنها برای الهام بخشیدن به کسب‌وکار خود استفاده کنید.

محتوای برند دار چیست؟

محتوای برند دار مستقیماً با برندتان مرتبط است و ارزش‌های شما را به اشتراک می‌گذارد به گونه‌ای که واکنش عاطفی را در مخاطبان شما برمی‌انگیزد. به آن‌ها اجازه می‌دهد بفهمند که شما قصد مطرح کردن چه چیزی را دارید.

این محتوا می‌تواند به شکل یک بلاگ، یک ویدیوی YouTube و یا حتی یک مقاله خبری باشد. این محتوای خاص می‌تواند به شما کمک کند تا آگاهی از برند (Brand awareness) ایجاد کنید، وفاداری به برندتان را افزایش دهید و فراتر از محصولات و خدماتی که می‌فروشید، تأثیری بر مخاطبان خود بگذارید.

ممکن است این سردرگمی در شما پیش بیاید که آیا بین بازاریابی محتوای برنددار با بازاریابی محتوایی که با آن آشنا هستید، تفاوتی وجود دارد؟ لذا در ادامه به توضیح این تفاوت خواهیم پرداخت.

تفاوت بین بازاریابی محتوای برند دار و بازاریابی محتوایی چیست؟

محتوا برنددار

دقت داشته باشید که این محتوا برای بخش خاصی از مخاطبان شما طراحی نشده است بلکه بناست که برای همه آن‌ها، اشتراک‌گذاری صورت بگیرد.

محتوا برند دار

هدف بازاریابی محتوایی این است که سرنخ‌ها و فروش را هدایت کند، در حالی که بازاریابی محتوای برنددار امیدوار است که آگاهی، الهام بخشیدن و اطلاع رسانی را افزایش دهد.

اهمیت محتوای برند دار

برند در محتوا

مهم نیست که فناوری‌های به روزشده پلتفرم‌ها چقدر در ارائه محتوا نقش موثری دارند. اصولاً مخاطبان به همان چیزهایی سرازیر می‌شوند که همیشه برایشان محرک بوده است.

ما انسان‌ها، مشتاق داستان‌های بزرگ هستیم؛ روایت‌هایی که انسانیت را به ما یادآوری می‌کنند. متخصصان بازاریابی به خوبی به این موضوع واقف هستند که افراد نمی‌توانند در برابر یک داستان خوب مقاومت کنند، به طوریکه از آن تماماً به نفع خود استفاده می‌کنند.

طبق تحقیقات بلاگ HubSpot ، 44٪ از شرکت‌های B2C قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را در چالش‌ها و محتواهای برنددار در سال‌های آتی افزایش دهند.

یک داستان متقاعد‌کننده ممکن است برای برانگیختن علاقه به برند شما کافی باشد، اما برای بهبود قابلیت کشف آن، باید محتوای غیرخطی ایجاد کنید که از داستان‌سرایی برند یک جهته فاصله بگیرد.

در مقاله Gary Viray با عنوان «6 درس درباره محتوای غیرخطی که سئوکاران باید بدانند»، او توانایی محتوای غیرخطی برای کشف برند را توضیح می‌دهد.

به گفته او

“اتصال محتواهای مختلف برای خدمت به مخاطبان، راهی برای تشویق موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی محتوای شما است. پوشش کامل برندتان با استفاده از رسانه‌های مختلف چیزی است که موتورهای جستجو را تغذیه می‌کند، که منجر به کشف برند شما خواهد شد. “

استراتژی محتوای برنددار

چگونه می‌توانید داستان‌هایی از برند بسازید که مخاطبانتان را بدون اینکه مانند یک فروشنده خود محور به نظر برسید، به حرکت درآورد؟

1) گفتن کافی نیست، نشان دهید (به عمل کار بر آید به سخندانی نیست!)

هدف محتوای برنددار شما بیان یک داستان است، اما صرفاً گفتن آن کافی نیست. شما باید با به اشتراک گذاشتن واقعی باورهای برند خود در محتوایی که ایجاد می‌کنید به مخاطبان خود نشان دهید که چقدر عالی هستید.

به عنوان مثال، به جای آنکه بگویید “ما متعهد به حفظ محیط زیست هستیم”، اینگونه بیان کنید”چگونه به مراقبت از محیط زیست متعهد هستید”

می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که به مخاطبان نشان دهد که چگونه متعهد به استفاده مداوم از این ارزش‌ها هستید. یک داستان جذاب مخاطبانتان را سرگرم می‌کند، آن‌ها را آموزش می‌دهد و در مورد برند شما کنجکاو می‌کند و در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند.

2) به اعصاب ضربه بزنید.

داستان‌های محتوای برندداری که خلق می‌کنید میبایست سبب جذب احساسات مخاطبانتان شود. این بدان معنی است که شما باید به گونه‌ای محتوای خود را ایجاد کنید تا از یک احساس خاص همچون شادی استفاده کنید تا پاسخ مشتری را جلب کنید.

پیام‌های شما باید الهام‌بخش مخاطبان شما باشد تا درگیر شوند، دیدگاه آن‌ها را در مورد چیزی تغییر دهد و آن‌ها را تشویق کند که به تجارت با شما ادامه دهند، چراکه شما علاقه آن‌ها را برانگیخته‌اید.

3) شخصیت‌هایی را معرفی کنید که ارزش‌های اصلی برند شما را تجسم می‌کنند.

مردم اغلب دوست دارند از برند‌هایی خرید کنند که به آن‌ها اعتقاد دارند، مارک‌هایی که می‌توانند با آنها شناسایی شوند.

اگر در داستان‌‌سرایی‌های شما کاراکتر‌هایی را ببینند که بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، متعاقباً به احتمال بیشتری با برند شما ارتباط برقرار می‌کنند که همین امر باعث خواهد شد، مخاطبان بیشتری به مشتری تبدیل شوند.

تشخیص این مورد بسیار مهم است که از داستان‌های افراد واقعی در محتوای برندتان استفاده کنید تا مخاطبان شما بتوانند خودشان را در آن کاراکتر‌ها ببینند.

4) داستان‌هایی خلق کنید که مزایای محصول یا خدماتتان را برجسته کند.

به عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای، این مسئولیت شماست که به مخاطبانتان نشان دهید چه چیزی در مورد محصول یا خدمات شما خوب است. مزیت رقابتی کسب‌و‌کارتان را باید به مخاطبان نشان دهید.

بیایید به چند نمونه از برندهایی بپردازیم که کارهای خوبی در تولید محتوای برنددار انجام داده‌اند که می‌توانید برای الهام گرفتن از آن‌ها استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مطلب “تضمین برندینگ با تولید محتوا + روش‌های برندسازی با محتوا” را مطالعه کنید.

بهترین نمونه‌های محتوای برند دار

محتوا برند دار

1) سریال یوتیوب « Strong Black Lens » از پلتفرم نتفلیکس

Strong Black Lead (SBL)  یک برند از زیرمجموعه‌های تحت پلتفرم نتفلیکس است که رسالتش برجسته کردن و انتقال پیام و صدای سیاه پوستان در تلویزیون است.

از جدیدترین محتوای برند دار مجموعه SBL، سریالی از یوتیوب به نام « Strong Black Lens » است که در آن برنامه، سیاه پوستانی با استعداد خلاقانه و نوآور، در یک میزگرد می‌نشینند تا درباره جنبه‌های مختلف داستان‌سرایی سیاه پوستان صحبت کنند.

نکته ای که میبایست بدان دقت شود این است که رسالت این برنامه، تبلیغ برنامه‌های تلویزیون نتفلیکس نیست.

2) پادکست « Culture Happens » از سایت HubSpot

« Culture Happens » یک مجموعه پادکست است که کارکنان HubSpot را در بر می‌گیرد و به آینده کار و آنچه برای ایجاد یک فضای کاری فراگیر نیاز است تمرکز دارد.

چیزی که در اینجا عالی است این است که ذینفعان، مشتریان و سرنخ‌ها به طور یکسان می‌توانند از این مجموعه استفاده کنند و درباره روایتی که HubSpot حول فرهنگ شرکت خود می‌سازد، بیشتر بیاموزند.

3) کمپین « Real Beauty » برند آرایش-بهداشتی Dove

کمپین Real Beauty برند Dove نمونه‌ای قدرتمند از محتوای برنددار است که بر توانمندسازی زنان، به عنوان یکی از ارزش‌های اصلی برندش تمرکز دارد.

در این ویدئو، یک هنرمند، گروهی از زنان را به صورت جداگانه ترسیم می‌کند. هر زن توصیفی از خود ارائه می‌دهد و هنرمند با توجه به نحوه توصیفات همان زن، طراحی می‌کند.

بعد از آن، غریبه‌ای توصیف می‌کند که زنان را چگونه می‌بیند، و هنرمند تصویر دیگری را بر اساس توصیف آن غریبه ترسیم می‌کند.

 زنان با دیدن این دو طرح که کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند، شوکه می‌شوند. این ویدیو نشان می‌دهد که ممکن است زنان همیشه خود را در یک قالب زیبا یا حتی به همان شکلی که یک غریبه ممکن است آن‌ها را ببیند، نمی‌بینند.

Dove این کمپین را ایجاد کرد تا به زنان بیاموزد خود را دوست داشته باشند و پیام آن در بین مخاطبانش طنین انداز شد.

4) Patagonia’s ‘Hasta La Raíz’

Patagonia یک شرکت پوشاک است که متعهد به فعالیت های زیست محیطی در همه اشکال است.

کمپین جدید آنها، Hasta La Raíz، که به انگلیسی به عنوان Down to the Root”  ” ترجمه شده است، داستان خاویر زامورا، یک کشاورز را روایت می‌کند که در راه خود تلاش کرد تا مزرعه ارگانیک خود را داشته باشد.

تمرکز اصلی ویدیو این است که 97٪ از کارگران مزرعه اسپانیایی‌تبار هستند، اما فقط 4٪ آن‌ها خودشان مزرعه دارند. همکاری Patagonia با انجمن آموزش کشاورزی و زمینی (ALBA  ) سبب خواهد شد تا اطمینان حاصل کند که دیگران نیز می‌توانند کاری را که زامورا انجام داد، انجام دهند؛ که پیام آن نشان دادن تعهد خود به عدالت اجتماعی زیست محیطی و کشاورزی پایدار بود.

باز هم دقت کنید که این محتوای برنددار برای تبلیغ محصولات آن‌ها و تشویق به فروش نیست، اما کسانی که در ویدیو هستند در حین انجام کار خود، لباس Patagonia می‌پوشند.

انتقال پیامتان در یک بازار اقیانوس قرمز و رقابتی شدید می تواند چالش برانگیز باشد، اما ارزش تلاش را دارد.

انسانیت و ارزش‌های اصلی برند خود را بیابید و شروع به ایجاد محتوای برند‌دار کنید که ذهن‌ها را شکل می دهد و قلب ها را الهام می‌بخشد.

منبع مقاله از سایت هاب اسپات:

4 Ways to Create Powerful Branded Content [+ Examples]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *