استراتژی محتوایی, مقالات

9 مهارت‌ و ابزار بازاریابی محتوایی در سال جدید + تصاویر

بازاریابی محتوا
زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه بازاریابی محتوایی یکی از موثرترین اشکال بازاریابی است. دانستن این موضوع حائز اهمیت است که بدانید چگونه مدیران بازاریابی دیجیتال و محتوا، می‌توانند استراتژی‌های محتوایی خود را در سال جدید تقویت کنند.

کسب و کارها از بازاریابی محتوایی به عنوان یک استراتژی برای دستیابی و تبدیل مشتریان بالقوه استفاده می‌کنند. اما آیا با این روش، آنها می‌توانند بهترین نتایج ممکن را بگیرند؟

بهتر است قبل از چگونگی دستیابی به این نتایج با تعریف بازاریابی محتوایی آشنا شویم.

بازاریابی محتوایی چیست؟

تعریف بازاریابی محتوایی

برای دستیابی به این نتایج، میبایست بر بهبود این 9 مهارت بازاریابی محتوا که بسیار مهم هستند، تمرکز کنید.

1) مهارت‌های تولید محتوا

اگرچه واضح است، اما تعداد کمی از بازاریابان محتوایی می‌توانند محتوایی را ایجاد کنند که نتایج عالی برای کسب و کارشان به دست آورد. در وهله اول، نوشتن محتوا برای وبلاگ و سایر صفحات مهم وب سایتتان دارای اهمیت است.

برای بهبود مهارت‌های نوشتن محتوا و حذف اشتباهات، بازاریاب محتوایی باید در مورد دستور زبان، اطلاعات جامعی بیاموزد.

بازاریابان محتوایی برای ارتباط بهتر با مخاطبان خود میبایست مهارت‌های تولید محتوای چندرسانه‌ای خود را بهبود بخشند؛ که شامل آموزش در مورد نحوه ایجاد محتوای بصری اساسی مانند تصاویر یا ویدیوها می‌شود. با وجود ابزارهایی مانند Canva که به شما کمک می‌کند، ایجاد این تیپ محتواها برایتان آسان تر شود.

ماتریس بازاریابی محتوایی (برای توضیح جامع این ماتریس، روی لینک کلیک کنید) به بازاریابان این امکان را می‌دهد که هدف تولید محتوای خود را برنامه‌ریزی کنند، اهدافی را تعیین کنند و مراحل بعدی را مشخص کنند.

ماتریس بازاریابی محتوا

2) مهارت‌های ویرایش

هر نوشته‌ای قبل از اینکه عالی به نظر برسد باید از طریق ویرایش صیقل داده شود. حتی برای نویسندگان بزرگ، به ندرت پیش می‌آید که در اولین تلاش، یک نسخه کامل داشته باشند.

به همین دلیل است که بازاریابان محتوایی باید یاد بگیرند که چگونه محتوای خود را قبل از انتشار ویرایش کنند. در طول فرآیند ویرایش، بازاریابان می‌توانند اشتباهات دستوری را در محتوای خود نیز بررسی کنند.

علاوه بر این، ویرایش، تضمین می‌دهد محتوا در انتقال پیام خود به مخاطب موفق بوده است یا خیر؟ آیا محتوای تولید شده به اندازه کافی برای خواننده روشن است و به وضعیت آنها ارتباط دارد؟ چقدر این محتوا قابل خواندن است؟

اگر بودجه زیادی دارید، می‌توانید یک ویرایشگر حرفه‌ای استخدام کنید. با این حال، شما همچنین می‌توانید بازاریابان خود را در زمینه مهارت‌های ویرایش نیز آموزش دهید.

اگر به دنبال راه حل‌های بازاریابی هستید، چرا از یک مشاوره استراتژی بازاریابی استفاده نمی‌کنید؟ نقاط قوت و ضعف شرکت خود را مورد بحث قرار دهید و فرصت‌های جدیدی را برای رشد کسب‌وکار خود شناسایی کنید. ساختار آن در چارچوب RACE، قیف بازاریابی 5 مرحله‌ای که نتایج سریع ایجاد می‌کند، وجود دارد.

ماتریس race

از چارچوب RACE برای اطلاع رسانی استراتژی محتوای خود استفاده کنید و قیف خود را با مشتریانی با ارزش و درگیر پر کنید.

3) درک عمیق از قیف فروش

درست مانند سایر کانال‌های بازاریابی، هدف نهایی بازاریابی محتوا این است که بازدیدکنندگان وب سایت شما را به سرنخ (lead) و سرنخ های شما را به مشتریان تبدیل کند. برای رسیدن به این هدف، بازاریابان محتوا از قیف‌های فروش استفاده می‌کنند که شامل مراحل مختلف سفر خریدار است. این مراحل شامل:

  • آگاهی
  • علاقه
  • تصمیم
  • عمل (انجام دادن)
قیف فروش

در مراحل مختلف قیف فروش، نیازهای مخاطبان متفاوت است. یک بازاریاب محتوایی در مورد نحوه عملکرد قیف فروش و نحوه قرار گرفتن محتوا در هر مرحله به آموزش نیاز دارد.

زمانی که بازاریابان محتوایی این مهارت را داشته باشند، می‌توانند محتوایی ایجاد کنند که بازدیدکنندگان را به سرنخ و سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کند.

4) مهارت‌های برنامه‌ریزی:

موفقیت از طریق بازاریابی محتوایی، نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است. برخلاف سایر اشکال بازاریابی، بازاریابی محتوایی قبل از اینکه به نتایج ملموسی دست پیدا کند، به زمان و ممارست نیاز دارد. این بدان معناست که تولید محتوا می‌بایست دارای یک استراتژی محتوایی متناسب باشد. برای تدوین یک استراتژی محتوایی موثر، بازاریابان باید نیازهای مخاطبان خود را درک کنند و در نظر داشته باشند که محتوای تولید شده، چگونه پاسخگوی آنها خواهد بود. علاوه بر این، آن‌ها میبایست یک تقویم محتوایی ایجاد کنند که به انتشار مداوم محتوا کمک کند. ابزاری مانند Trello یا تقویم محتوایی می‌تواند به بازاریابان کمک کند تا به این هدف دست یابند و با اعضای تیم خود همکاری کنند.

ترلو

با یادگیری مهارت‌های برنامه‌ریزی، بازاریابان شما می‌توانند محتوایی تولید کنند که به طور مثبت به اهداف کلی بازاریابی شما کمک کند.

5) مهارت‌های تحقیق

تحقیقات در مراحل مختلف بازاریابی محتوایی مطرح می‌شود. ابتدا، باید تحقیق و تحلیل مخاطبان را انجام داد. خروجی‌اش باید به نحوی باشد که کشف نیازهای آنها و نوع محتوایی که آنها را به عمل تحریک میکند را ارائه دهد.

مهارت تحقیق

علاوه بر این، بازاریابان محتوایی باید در حین تولید محتوا، تحقیق کنند. در نتیجه، آنها می‌توانند اطلاعات مهمی مانند نظرسنجی‌ها و مطالعات موردی که در مورد آن موضوع در دسترس هستند را بیابند.

6) مهارت‌های سئو

موتورهای جستجو یکی از بزرگترین منابع ترافیک ارزشمند برای وب سایتها هستند. به عنوان مثال، سایت BrightEdge نشان داد که 53 درصد از ترافیک وب سایتها و 40 درصد از درآمد آن‌ها، از ترافیک ارگانیک می‌آید.

برای جذب ترافیک ارگانیک بیشتر، بازاریابان باید محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنند. و مهم‌تر از آن، محتوایشان را برای کلمات کلیدی که خریداران بالقوه احتمالاً جستجو می‌کنند، بهینه کنند.

با توجه به این موارد، بازاریابان به مهارت‌های سئو نیاز دارند، به خصوص که بازاریابی محتوا و سئو بسیار در هم تنیده شده اند.

توانایی‌هایی مانند:

مدیران کسب و کارها می‌توانند کارشناسان سئو را استخدام کنند یا از دوره‌های سئو حمایت کنند تا بازاریابان خود را آموزش دهند.

مهارت‌های خود و تیم‌تان را ارتقا دهید و در عین حال، فعالیت‌های بازاریابی که باعث رشد می‌شوند را در اولویت قرار دهید. با استفاده از چارچوب RACE به عنوان راهنمای خود، یک استراتژی بازاریابی کامل که بر اساس تجربیات مشتریان از محتوا و رسانه شما ساختار یافته است را بهینه کنید.

7) مهارت‌های ترویج محتوا

تولید محتوا بخشی از معادله بازاریابی محتوایی است. اما تبلیغ محتوا قسمت دیگری است که افراد کمی به آن توجه می‌کنند.

سخن درک هالپین

حتی اگر با این درصد مخالف باشید، واضح است که ترویج و تبلیغ محتوا حیاتی است؛ در نهایت، مهم نیست که محتوای شما چقدر عالی باشد زمانی که کسی آن را نمی‌خواند یا نمی‌بیند.

پلتفرم‌های رایج برای تبلیغ محتوای شما شامل رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌های وبلاگ‌نویسی و ایمیل می‌باشد. با تبلیغ محتوای خود به دنبال‌کنندگان رسانه‌های اجتماعی و مشترکین ایمیل، ترافیک محتوای خود را افزایش خواهید داد.

یکی دیگر از مهارت‌های ارتقایی که بازاریابان به آن نیاز دارند دسترسی به افراد است. این شامل ارتباط با اینفلوئنسرهایی است که می‌توانند محتوای شما را برای مخاطبان خود تبلیغ کنند.

8. مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها

امروزه، اعداد و آمار نشان می‌دهند که تلاش شما برای بازاریابی محتوایی چقدر موثر است. اما بازاریابان باید اعداد مناسب را برای تجزیه و تحلیل عملکرد خود بیابند.

برای کمپین‌های مختلف بازاریابی محتوایی، بازاریابان باید شاخص‌های کلیدی عملکرد KPI  و نحوه ردیابی آنها را بدانند. به عنوان مثال، شاخص‌های کلیدی عملکرد برای آگاهی از نام تجاری، جذب سرنخ یا کمپین‌های جذب مشتری چیست؟

ابزار رایجی که اکثر کسب و کارها از آن استفاده می‌کنند گوگل آنالیتیکس است. از طریق این ابزار، بازاریابان می‌توانند بینشی در مورد نحوه رفتار مخاطبان خود در صفحات خود پیدا کنند.

گوگل آنالتیکس

9) مهارت‌های فنی

بازاریابان محتوا برای پیشرفت در عصر تکنولوژیک کنونی به مهارت‌های فنی نیاز دارند. به همین دلیل اجرای تولید محتوا و ارتقاء آن به طور موثر نیازمند ابزارهای مهمی است.

به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوا ممکن است نیاز داشته باشد که محتوای خود را با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس، آپلود کند. علاوه بر این، آنها باید بینش‌هایی را از ابزارهایی مانند Google Analytics یا سایر ابزارهای تحلیلی به دست آورند.

حتی فراتر از آن، برخی از کسب و کارها اکنون از ابزارهای شخصی‌سازی برای شخصی‌سازی محتوا برای بازدیدکنندگان خود استفاده میکنند. در این مورد، یک بازاریاب باید یاد بگیرد که چگونه از آن ابزارها استفاده کند. آموزش بازاریابان محتوا در مورد نحوه استفاده از ابزارهای مهم برای کسب و کار شما بسیار مهم است.

سخن پایانی

بازاریابی محتوا یک کانال در حال رشد برای جذب مخاطبان بیشتر به کسب و کار شما، و تبدیل آنها به مشتری است. به همین ترتیب، بازاریابان محتوا باید مهارت‌های جدیدی را بیاموزند تا با چشم انداز در حال تغییر بازاریابی همگام شوند. به همین جهت برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوای خود در سال جدید، باید بازاریابان محتوایی خود را برای کسب این مهارت‌ها آموزش دهید.

همچنین شما می‌توانید برای برنامه ریزی بهتر برنامه بازاریابی خود مطلب «5 مرحله برای ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته» را مطالعه کنید.

منبع مقاله: The 9 most important content marketing skills and tools you need to focus on in 2022

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *