مدل‌های بومی شده

استفاده از تمپلیت مصاحبه در تحقیقات بازار کسب و کار

تمپلیت مصاحبه
زمان مطالعه: 4 دقیقه

تمپلیت مصاحبه

تعریف مصاحبه

در مطالب گذشته به تمپلیت تحلیل اکوسیستم و استخراج و الویت‌بندی مخاطبان اشاره شد و در این مطلب به توضیح تمپلیت مصاحبه پرداخته‌ می‌شود.

یکی از روش‌هایی که در تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مصاحبه است. به دلیل آنکه معمولا مصاحبه با افراد صاحب نظر و خبره انجام می‌شود و سوالات عمیق‌تری مطرح می‌شود، دارای درجه اهمیت و دقت بالاتری از سایر روش‌هاست. اما نقطه ضعف این روش، محدود بودن انجام مصاحبه است. چراکه شما در توزیع پرسش‌نامه می‌توانید نظرات صدها مخاطب و مشتری را جویا شوید اما در مصاحبه اینچنین نیست. شما دسترسی محدودتری به افراد و صاحبان نظر و یا نماینده مشتریان هدف دارید. به نحوی که معمولا به دلیل وجود محدودیت‌های زمانی نمی‌توانید با بیش از 10 یا 15 نفر مصاحبه کنید.

اما با همه این احوال، مصاحبه یکی از روش‌های مهم و کاربردی در تحقیقات بازار محسوب می‌شود. مخصوصا زمانی که شما بخواهید وارد بازار شوید. در چنین مواردی دیگر مشتری وجود ندارد که بتوانید از طریق پرسشنامه از آن‌ها کمک بگیرید. به عبارتی انجام مصاحبه برای ورود به عرصه‌های تاریک کسب و کار مناسب است و می‌تواند مانند مشعل عمل کند. اما در نهایت برای توسعه بازار می‌توان از مشتریان و مخاطبان فعلی نیز در مصاحبه استفاده شود.

299068-middle

دریافت مجموعه کامل ویدیوها و فایل‌های تحقیقات بازار

این فایل شامل 8 فایل اکسل لایه‌باز تمپلیت‌ها، 10 پی‌دی‌اف تمپلیت‌ها، 8 نمونه پرشده همراه با مثال و 8 ویدیوی آموزشی است که تمامی موارد زیر را شامل می‌شود.

1- تحلیل اکوسیستم 2- ایجاد و اولویت‌بندی پرسونا 3- تحلیل پرسونا با مصاحبه 4- تجزیه و تحلیل پستل(pestle) 5- تحلیل پرسونا با پرسشنامه 6- تجزیه و تحلیل(swot) 7- هدفگذاری اسمارت(smart) 8-اولویت‌بندی نهایی پرسوناها 9- بوم پرسونای مخاطب

در انجام مصاحبه باید به چند نکته توجه کنید !!!

 • اولا تخصص فرد مصاحبه شونده با موضوع مورد بحث شما نزدیک باشد و حتما قبل از مصاحبه درباره وی مطالعه داشته باشید.
 • دوما تا حد امکان مصاحبه‌های زیادی انجام دهید تا صحت نتایج بیشتر شود.
 • سوما هدف خود از پرسشنامه را کاملا مشخص کنید و آن را نیز برای مصاحبه شونده روشن سازید. مثلا قصد ورود به بازار را دارید و یا می‌خواهید بازار فعلی را گسترش دهید.
 • چهارما شما می‌توانید قبل از انجام مصاحبه، بازار را تقسیم کنید و گروه‌ها و مخاطبان هدف را شناسایی کنید و با یکی از آن‌ها به عنوان نماینده یک گروه یا نماینده یک دسته پرسونا، مصاحبه کنید.

یکی از روش‌های مطلوب برای تهیه سوالات مصاحبه (با مشتریان و یا صاحبان نظر) استفاده از چهارچوب 4p است. استفاده از این چهارچوب به سوالات ما نظم می‌دهد. به همین دلیل در ادامه مجموعه‌ای از سوالات کلی در این چهارچوب را آورده‌ایم. این سوالات به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توان از درون هر کدام از آن‌ها چندین سوال دیگر استخراج کرد. کافیست شما هر یک از سوالات را با توجه به پتانسیل‌های سازمان و محصولاتتان بسط و گسترش دهید.

تمپلیت مصاحبه

در چه قسمت‌هایی می‌توان از خروجی مصاحبه‌ها استفاده کرد؟

پس از تکمیل این تمپلیت و دریافت پاسخ از مشتریان و یا هر گروه‌ هدف دیگری مانند افراد خبره و صاحبان نظر، می‌توانید از آن برای تکمیل سایر مراحل استفاده کنید. مواردی مانند طراحی محصول، طراحی سایت و شبکه‌های اجتماعی، تعیین ارزش پیشنهادی، تعیین پرسونا هدف، قیمت‌گذاری، طراحی سفر مشتری، برنامه‌ریزی برای جذب مخاطبان آینده، چگونگی نحوه تبلیغات و … از مراحل آتی استراتژی محتوایی هستند که می‌توان با استفاده از خروجی مصاحبه‌ها، آن‌ها را تکمیل کرد. به عبارتی اگر بخواهیم از این تمپلیت در تدوین استراتژی محتوایی استفاده کنیم، باید محصول را همان محتوا در نظر بگیریم و سوالات را به سمت تدوین استراتژی محتوایی سوق دهیم. به طور مثال در سوالات مربوط به مکان عرضه، مکان عرضه را بسترهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، بلاگ سایت، بنرهای تبلیغاتی و محتوایی و … در نظر میگیریم.

سایر گام‌ها و تمپلیت‌های تحقیقات بازار

شما در این مطلب با گام اول و گام دوم تحقیقات بازار یعنی تحلیل اکوسیستم کسب و کار و استخراج و اولویت‌بندی مخاطبان آشنا شدید. همچنین می‌توانید سایر گام‌های تحقیقات بازار را از طریق لینک‌های زیر مطالعه و تمپلیت‌های مرتبط را دریافت کنید.

 • گام یک: تحلیل اکوسیستم کسب و کار+تمپلیت‌ها
 • گام دو: ایجاد و اولویت‌دهی پرسوناها+تمپلیت‌ها
 • تیک سبز گام سه: تحلیل پرسوناها با مصاحبه+تمپلیت‌
 • گام چهار: تجریه و تحلیل پستل(pestle)+تمپلیت‌
 • گام پنج: تحلیل پرسوناها با پرسشنامه+تمپلیت
 • گام شش: تجزیه و تحلیل swot+تمپلیت
 • گام هفت: هدفگذاری اسمارت(smart)+تمپلیت
 • گام هشت: اولویت‎‌بندی نهایی پرسوناها+تمپلیت
 • گام نه: بوم پرسونای مخاطب+تمپلیت

“””نکته مهم: از طریق لینک‌های بالا می‌توانید به سایر گام‌های تحقیقات بازار دسترسی داشته باشید. ضمنا برای دریافت فایل‌های آموزشی و فایل لایه باز از تمپلیت‌ها می‌توانید از طریق زیر اقدام کنید.”””

299068-middle

دریافت مجموعه کامل ویدیوها و فایل‌های تحقیقات بازار

این فایل شامل 8 فایل اکسل لایه‌باز تمپلیت‌ها، 10 پی‌دی‌اف تمپلیت‌ها، 8 نمونه پرشده همراه با مثال و 8 ویدیوی آموزشی است که تمامی موارد زیر را شامل می‌شود.

1- تحلیل اکوسیستم 2- ایجاد و اولویت‌بندی پرسونا 3- تحلیل پرسونا با مصاحبه 4- تجزیه و تحلیل پستل(pestle) 5- تحلیل پرسونا با پرسشنامه 6- تجزیه و تحلیل(swot) 7- هدفگذاری اسمارت(smart) 8-اولویت‌بندی نهایی پرسوناها 9- بوم پرسونای مخاطب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *